< Předchozí  ^^  Další >
Česká mutace Wikipedie dosáhla 100.000 článků
20.06.08 10:52

 

Praha 20. června (ČTK) - Česká verze internetové encyklopedie Wikipedia dosáhla hranice 100.000 článků. Podle nadace Wikimedia se jubilejním příspěvkem stal článek Vlajka Vanuatu. Česká mutace Wikipedie se tak stala 21. jazykovou verzí, které se podařilo překonat tuto hranici.

 

Na českých stránkách encyklopedie se během posledního čtvrtroku denně v průměru uskutečnilo kolem 3500 editací a každý den přibylo téměř 100 článků. Hlavní stránku navštíví denně v průměru 70.000 čtenářů. Velká návštěvnost a množství článků jsou předností této encyklopedie. "Přínosem Wikipedie je velké množství volně dostupných informací, které jsou navíc poměrně dobře vzájemně propojeny. Pokud je obsah brán s nutnou rezervou toho, že je vytvářen lidmi, tak může být velmi užitečný při rešerších," doplnil nezávislý odborník Daniel Dočekal.

 

Anglická Wikipedia překonala hranici 100.000 článků 21. ledna 2003 po dvou letech činnosti. Dodnes zaujímá s více než 2,4 milionu článků první místo mezi více než 250 jazykovými verzemi. Ty celkem nashromáždily přes 10,5 milionu článků, což činí Wikipedii největší encyklopedií světa.

 

"Princip otevřené encyklopedie je však modelem použitým i v řadě jiných projektů. Wikipedia je výjimečná velikostí, existují ale desítky dalších "wiki" projektů majících specializovaný obsah. O vstup do této oblasti se nakonec pokouší například i Google, byť chce mít obsah více profesionálně hlídaný," doplnil Dočekal.

 

Do otevřené encyklopedie, fungující od roku 2001, může přispět každý uživatel internetu. Měsíčně Wikipedii navštíví přes 200 milionů uživatelů na celém světě.

 

Financování Wikipedie spočívá na individuálních, spíše malých sponzorských darech. Loni takto vybrala 2,2 milionu dolarů (asi 35,9 milionu Kč), o rok dříve to bylo 1,3 milionu dolarů (asi 21,2 milionu Kč).Další zprávy

Naomi Campbellová se přiznala k napadení policistů
České a slovenské muzeum v Iowě poškodily záplavy
V Praze se otevřela netradiční kavárna Potmě
Italský princ představí ve Florencii módní kolekci
Pražský magistrát přidá na kulturní granty 14,7 milionu korun
Britští vědci zpochybnili spolehlivost Jestřábího oka
Na výstavě o Leonardovi se zabaví milovníci techniky i umění

Nejčtenější

Přidat k oblíbeným, Zaslat na email


logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo tri65dni
logo tvp
hledat na Google v Česku Google v Česku
hledat na Google v Česku
  Přihlášení
  Registrace


  Vzhledy:
  Vlastni
  Čtvrtek 25. 4. 2019 Svátek má Marek
  Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz