< Předchozí  ^^  Další >
Nadějný český vědec Štěpánek dostal medaili ministra školství
27.06.08 12:22

 

Praha 27. června (ČTK) - Nadějný mladý vědec František Štěpánek, který jako jediný z Čechů získal prestižní grant Evropské výzkumné rady (ERC), dnes převzal medaili ministra školství. Na pětiletý projekt s názvem Chobotix získal téměř dva miliony eur (48 milionů korun). Cílem výzkumného záměru je vyvinout takzvané chemické roboty - uměle vyrobené částice velikosti desítky až stovek mikrometrů se schopností nezávislého pohybu v prostředí. Schopností robotků se plánuje využít například v medicíně, řekl ČTK Štěpánek.

 

Na projektu se bude podílet devítičlenný tým složený z postdoktorandů, doktorských studentů i externistů. Štěpánek si do týmu vybral nadějné české studenty, rumunskou studentku, mladého vědce z Indie a z Ruska. Zázemí k výzkumu poskytla Vysoká škola chemicko-technologická v Praze (VŠCHT), která kvůli projektu vytvořila novou Laboratoř chemické robotiky.

 

V medicíně by se chemičtí roboti dali podle Štěpánka využít v oblasti řízeného vylučování léčiv - jde o to, dostat léky přesně na místo v těle, kde mají člověku pomoci. "Existují skupiny léčiv, které nelze do těla aplikovat standardně například tím, že se spolkne prášek, který se rozpustí a vyloučí do plazmy, ale je potřeba ho vyloučit na konkrétní místo určení," vysvětlil ČTK Štěpánek. Robot tedy má sloužit jako mechanismus toho, jak lék dopravit na správné místo.

 

Druhou oblastí, kde by mohli chemičtí roboti sehrát svou roli, je takzvané inteligentní čištění. Roboti by mohli například vydezinfikovat těžko dosažitelný prostor. Třetí možnost použití se týká takzvané distribuované diagnostiky. Roboti by mohli například měřit fyzikální veličiny, k nimž se není možné jinak dostat.

 

Chemické roboty Štěpánek vysvětlil na metafoře hejna ryb nebo mraveniště. Jde o to, že soubor jednotlivců hejna nebo stáda vytvoří v podstatě kolektivní inteligenci, která se chová podle určitých principů. Roboti by měli zvládnout nezávislý pohyb v prostředí na základě takzvané chemotaxe, což je schopnost pohybovat se ve směru koncentrace nějaké látky. To znamená, že budou například umět vyhledávat nějaký zdroj znečištění nebo rakovinový nádor v těle či nějaký zdroj chemické látky.

 

Vedle možnosti pohybu by měli mít chemičtí roboti také schopnost provádět sérii chemických reakcí a látkové výměny.

 

Františku Štěpánkovi, jenž získal tituly inženýr, doktor a docent, je teprve 33 let. Studoval na VŠCHT v Praze a na Univerzitě Pierra a Marie Curieových v Paříži. Pracoval ve výzkumu firmy Unilever ve Velké Británii a na Imperial College v Londýně. Štěpánek je historicky prvním dvojnásobným nositelem Moultonovy medaile udělované od roku 1929 Institutem chemických inženýrů. Letos získal také Cenu Philipa Leverhulmeho a Cenu Friedricha Wilhelma Bessela.Další zprávy

Půda na Marsu podle vědců naznačuje, že tam dříve padala voda
Vědci řešili, proč
Vědci zkoumají, proč má Mars
Červenec je nejvhodnější pro pozorování Jupitera
Vědci se snaží zjistit, zda led na Marsu vůbec někdy roztál
Stovky lidí si vyzkoušely v Liberci vědecké exponáty
Britští vědci vytvořili matematický vzorec perfektního sendviče

Nejčtenější

Přidat k oblíbeným, Zaslat na email


logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo tri65dni
logo tvp
hledat na Google v Česku Google v Česku
hledat na Google v Česku
  Přihlášení
  Registrace


  Vzhledy:
  Vlastni
  Čtvrtek 17. 1. 2019 Svátek má Drahoslav
  Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz