< Předchozí  ^^  Další >
Vědci objevili na Sahaře pavouka, který se kutálí pomocí nohou
11.11.08 16:35

 

Berlín 11. listopadu (ČTK) - Němečtí vědci objevili v písku Sahary dosud neznámý druh pavouka, který se kupředu pohybuje kutálením místo chůzí po nohou. Rotační pohyby zrychluje díky koordinované práci nohou. Dosud byl znám jen jeden druh pavouka, který se dokáže pohybovat roztočením svého těla; tento Carparachne aureoflava žijící v Namibijské poušti na jihu Afriky však své nohy nepoužívá k aktivnímu vyvolání pohybu, ale jen se koulí z vrcholu písečných dun dolů, aby unikl predátorům. Oznámili to dnes vědci Technické univerzity Berlín s tím, že však ještě není potvrzeno, že jde o samostatný druh.

 

"V protikladu k Carparachne aureoflava umí náš pavouk svůj rotační pohyb prací nohou ještě urychlovat," uvedl podle agentury DPA profesor Ingo Rechenberg z univerzitní katedry bioniky.

 

"Pokud by se tento systém pohybu podařilo technicky napodobit, bylo by to velmi přínosné pro automaty vesmírných sond pohybující se po povrchu cizích planet. Využila by to třeba i budoucí lidská mise na Mars," dodal.

 

Odborník na pavouky Senckenbergova ústavu již přivezený konzervovaný exemplář rotujícího pavouka identifikoval jako samečka rodu Cebrennus. "Zda jde skutečně o nový druh, bude možné s jistotou určit až po prozkoumání samičky stejného pavouka," zdůraznil.

 

Naštěstí dokázali vědci v neupřesněné části Sahary odchytit ještě druhý exemplář obdobného pavouka, který se jim podařilo přivézt do Berlína živého. Doufají nyní, že to bude samička.

 

Rechenberg, který se jako bionik zabývá vývojem povrchů s nízkou mírou tření a na Sahaře studoval tento problém u klouzavých ještěrek v pouštním písku, narazil na rotujícího pavouka zcela náhodou. Považuje to však za geniální inspiraci od přírody. "Na určitém podkladu je pohyb rotováním výrazně energeticky úspornější než běh," zdůraznil. Pokud by se systém přechodu na rotační pohyb podařilo vypracovat pro planetární sondy, ty by na přesun po sypkém povrchu těchto těles spotřebovaly mnohem méně energie než dosud, a podstatně by tak mohly rozšířit rádius své působnosti.

 

Dosud známý Carparachne aureoflava je druh pavouka na poušti Namib, který si vypracoval specifický způsob pohybu. Žije co nejblíže vrcholu písečné duny, protože tam má největší šanci uniknout svému hlavnímu nepříteli - vose kutilce. Před útočníkem uskočí stranou a pak pokračuje v úniku v kotoulech dolů. Během jízdy po svahu duny si diskovitě zplošťuje tělo, což mu zvyšuje rychlost. Dokáže se otáčet až 44krát za vteřinu (tak rychle se otáčejí kola auta jedoucího rychlostí 320 kilometrů za hodinu). Angličané mu dali jméno "rotující pavouk", uvádějí naučné internetové servery.Další zprávy

V egyptské Sakkáře objevena nová pyramida určená pro královnu
NASA ukončil činnost sondy Phoenix na Marsu
Do výzkumu v Antarktidě se letos zapojí i ornitologové
Česko má ode dneška Národní centrum výzkumu polárních oblastí
Na noční obloze je vidět několik komet, ale jen dalekohledem
Kopicová: Reforma výzkumu a vývoje přinese výsledky do tří let
Technické muzeum připravilo pro žáky poutavé pokusy

Nejčtenější

Přidat k oblíbeným, Zaslat na email


logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo tri65dni
logo tvp
hledat na Google v Česku Google v Česku
hledat na Google v Česku
  Přihlášení
  Registrace


  Vzhledy:
  Vlastni
  Neděle 25. 8. 2019 Svátek má Radim
  Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz