< Předchozí  ^^  Další >
Triedrem budou vidět dvě části jádra komety Schwassmann-Wachmann
02.05.06 14:53

 

Praha 2. května (ČTK) - Dva nejjasnější fragmenty jádra komety Schwassmann-Wachmann 3 budou zřejmě viditelné malými dalekohledy. Astronomy zajímá tato vlasatice především proto, že mohou na vlastní oči rozpad jejího jádra pozorovat, řekla ČTK Jana Tichá z jihočeské observatoře na Kleti. Kometa se bude v květnu pohybovat souhvězdími Herkula, Lyry, Labutě, Lištičky a Pegase do Ryb.

 

Jestliže se nic zásadního s kometou nestane, budou v době jejího nejbližšího přiblížení k Zemi, které nastane 12. května, její nejjasnější fragmenty B a C podle Tiché viditelné snad i triedrem. Kometa se přiblíží až na 12 milionů kilometrů. Fragmenty astronomové označují písmeny a jádro této komety jich už má na šedesát.

 

Při rychlejším rozpadu však mohou i jasné fragmenty podle astronomky rychleji zeslábnout. Předpovědi jasnosti komet jsou vždy ošidné. Pro kometu, jejíž fragmenty původního jádra se postupně rozpadají, je vše ještě nejistější. Může dočasně zjasnit, nebo naopak prudce zeslábnout, případně zcela zmizet, uvedla. Pozorování bude také rušit Měsíc, který bude 13. května v úplňku a bude přesvětlovat noční oblohu.

 

Kometu objevili Arnold Schwassmann a Arno Wachmann z německé observatoře v Hamburku-Bergedorfu 2. května 1930. Měla mlhavý vzhled a proletěla ve vzdálenosti 9,25 milionu kilometrů od Země. Astronomové ji pozorovali až do srpna 1930 a některým se jevila jako těleso se dvěma ohony. Při následujících osmi návratech ji nikdo nespatřil. Zaznamenala ji až v roce 1979 australská observatoř v Perthu. Kometa 73P/Schwassmann-Wachmann 3 je krátkoperiodickou kometou Jupiterovy rodiny. Kolem Slunce oběhne jednou za 5,36 roku.

 

Štědrý na komety byl konec minulého století, kdy jich na dohled přiletělo několik. Nejblíže v roce 1996 kometa Hjakutake. Dělilo ji od Země 15 milionů kilometrů a bylo ji možné snadno sledovat i z pražského Václavského náměstí, stejně jako v následujícím roce vlasatici Hale-Boppovu. Nejznámější Halleyovu kometu s periodou návratů k Zemi 75 až 76 let bylo možné naposledy vidět v roce 1986.Další zprávy

Den na Saturnu trvá pouze deset hodin a 47 minut, zjistila sonda
EK oceňovala evropské vynálezy, ale u ČR asi s chybičkou
Japonci umí dovést denní světlo i do zastíněných domů
Italští vědci informovali o objevu titanosaura v Argentině
Experti našli velký asteroid, který by se mohl srazit se Zemí
V Německu byla dokončena orbitální laboratoř Columbus
Kometa Schwassmann-Wachmann 3 se dál rozpadá

Nejčtenější

Přidat k oblíbeným, Zaslat na email


logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo tri65dni
logo tvp
hledat na Google v Česku Google v Česku
hledat na Google v Česku
  Přihlášení
  Registrace


  Vzhledy:
  Vlastni
  Čtvrtek 22. 8. 2019 Svátek má Bohuslav
  Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz