< Předchozí  ^^  Další >

[Informace] [Recenze] [Komentáře] [Obsazení] [Hodnocení] [Videoukázka] [Fotky]
Recenze: Star Trek (2009)
06.05.09 12:08

Kina již brzy uvítají další pokus o obrodu jednoho fenoménu. Myslíte si, že staré klasiky v novém kabátku nikdy nebudou mít sílu originálu? Nový „Star Trek“ vás nekompromisně přesvědčí o opaku, a směle se zařadí do síně slávy „nejlepších remaků vůbec“. Nevěříte? Čtěte dál.

 

 

Jim Kirk (Chris Pine) vlivem tragických událostí vyrůstal bez otce, což se na jeho charakteru projevilo nadměrnou dávkou rebelantství. Řetězec nejrůznějších potíží přeruší až kapitán Pike (Bruce Greenwood), který přesvědčí mladého Jamese, aby se přidal k hvězdné flotile Federace, a šel tak ve stopách svého zesnulého otce George (Chris Hemsworth). Mladý kadet se na Akademii seznamuje nejen s doktorem Leonardem McCoyem (Karl Urban), trpícím strachem z vesmírných nemocí, ale i premiantským, pedantským Polovulkáncem Spockem (Zachary Quinto). Právě tito dva se musí přes počáteční nepřátelství naučit spolupracovat, aby se ubránili hrozbě Romulana Nera (Eric Bana), který zabil Jimova otce, chystá se zničit Spockovu rodnou planetu a po ní všechny ostatní světy Federace. Řídit vesmírnou loď, která umí cestovat nadsvětelnou rychlostí, však není jen tak, a bude zapotřebí dokonalé souhry nových i starých členů posádky – odbornice na mimozemské jazyky Nyoty Uhury (Zoe Saldana), mladičkého Rusa Pavla Čechova (Anton Yelchin), nebo pilota Hikara Sulu (John Cho).

 

 

Když se 22. září roku 1966 na obrazovce poprvé rozzářilo logo Star Treku v epizodě „Kam se dosud nikdo nevydal“, těžko si duchovní otec seriálu, Gene Roddenberry, mohl představit, jakému kultu právě vdechl život (zejména poté, co NBC odmítla první pilotní díl „Klec“ kvůli "přílišnému intelektuálství" odvysílat). USS Enterprise a její posádka si však rychle našla obrovský počet přívrženců („trekkies“) a tak na sebe další televizní/filmoví/animovaní/herní potomci nenechali dlouho čekat. Současní producenti ovšem vycítili, že je čas znovu oživit původního kapitána Jamese T. Kirka, chladně logického pana Spocka a další protagonisty prvotních příběhů, a to tak, že ve velkém stylu. A protože je u tak riskantního podniku nutné minimalizovat možnost propadáku, sáhli po vynikajícím režisérovi J. J. Abramsovi, kterému se (mimo jiné) podařilo oživit zájem o televizní seriály napínavými sériemi Lost (Ztracení).

 

 

Pan režisér se svou oblibou sci-fi žánru rozhodně netají, a tato láska je poznat především na péči, kterou novému “Star Treku“ věnoval. Díky té (a svému osobitému přístupu v kombinaci s uměleckým fortelem) dokázal přichystat velmi výživnou potravu pro diváka neznalého původního seriálu, která však zároveň zasytí i „trekkies“ k plné spokojenosti. Abrams si k tomu pomohl velmi elegantním řešením alternativních realit, které ukrývají dostatek možností překvapit i pravověrné příznivce (může za to fakt, že film spoluprodukoval fanoušek seriálu v součinnosti s kolegou Star Trekem naprosto nezasaženým?). Ortodoxní fans předlohy ovšem dostanou v podání z roku 2009 spolu s novinkami i plný krajáč narážek na originál (např. typické charakterové rysy členů posádky), a velmi dobře se díky některým „hláškám“ pobaví milovníci science fiction obecně (brilantně a s klidem pronesenou větu „I’m not your fater“ jen tak z hlavy nedostanou).

 

 

Humor obecně je prvkem, který novinku J. J. Abramse příjemně občerstvuje. Tvůrci dokonce sáhli i k některým „teenage“ momentům (song „Sabotage“ od Beastie Boys, divoká jízda autem, „milostný trojúhelník“ mezi hlavními hrdiny), ovšem při popření současnými filmy neustále opakované rovnice „pro mladé = tupé“. Velmi potěší, že tyto (a další) téměř komediální prvky do filmu zapadnou, aniž by však narušily jeho celistvost. Pocitu dokonalosti sice podtrhávají nohy některé dějové nelogičnosti (kazit divákům překvapení jejich prozrazením dopředu by nebylo hezké), ale přesto je výsledný dojem nadprůměrný. Scénáristé Roberto Orci a Alex Kurtzman tedy odvedli velmi dobrou práci - a vlastně téměř všichni, kteří se na novém Star Treku podíleli.

 

 

To potvrzují hned první minuty filmu, kdy jsme hozeni doprostřed boje na loď USS Kelvin, a sledujeme pěkné přehození rolí (a tedy divákovy pozornosti), na pozadí masivního obrazu a velkorysých počítačovách efektů. Nechybí ani emocionální náboj, umocňovaný porodem ve značně komplikovaných podmínkách a kamikadze kouskem nastávajícího otce. Ačkoliv se tento sladkobolný koktejl může zdát ve své podstatě kýčovitý, je připraven a podáván ve velkém, ovšem nikoliv zbytečně „ubrečeném“ stylu, takže rozhodně neurazí (spíše naopak). Alespoň máme příběh kapitána Jamese Kirka vyprávěný opravdu od úplného počátku. „Star Treku“ však kromě smíchu a emocí nechybí ani atmosféra hlubokého vesmíru, jistá vznešenost většiny postav, a především akční nátřesk, který nedovolí divákovi ani vteřinu nudy.

 

 

Tím lépe, že se na produkci nešetřilo a tvůrci se mohli při plnění svých představ dostatečně rozmáchnout. Výsledkem je mohutný, ale nikoli patetický obraz, který v kombinaci s vynikající hudbou (Michael Giacchino) a zvukem vcucne diváka jako černá díra a poválcuje jej silou nejpříjemnějšího mezigalaktického parního válce. Samotná kamera Daniela Mindela je krásná, akční i vypravěčská, ač jí některé ozdoby možná až příliš vnucují přívlastek „digitální“. Pravda, část efektů (hroutící se lodi a hvězdy) vypadají úchvatně, ovšem najdeme zde i pár kazů. Největší slabinou vizuálu jsou monstra na ledové planetě. Nic proti bizarním pavoukovlkočervům, pokud vypadají hrozivě, nebo šíleně, ovšem „Star Treku“ se v tomto případě nepodařilo dosáhnout ani jednoho. Obyvatelé krajiny sněhu a ledu vypadají bohužel spíše hloupě (na rozdíl od ostatních velmi pěkných „alienů“ ve filmu), a do obrazu jako by snad ani nezapadali. Tyto chvilky poněkud sundavají nohu z plynu nadšení (asi si vzali producenti Lucasových Industrial Light and Magic na pár dní volno), naštěstí netrvají tak dlouho, aby poslaly divákův entusiasmus k hlubinám šedého průměru. Pochválit zaslouží i bravurně zvládnuté kostýmy, kulisy, rekvizity futuristických zbraní a pěkné choreografie soubojů muže proti muži. V pastvu pro uši vyústilo povědomí filmařů o dramatické síle ticha, použitého hned v několika situacích, které jsou mlčením reproduktorů napínány téměř k prasknutí. Nechybí ani milovníkům předlohy známý klasický průlet kamery kabinou s „postaru“ rozestavenými tvářemi v ní. To, v kombinaci s tradiční znělkou a magickými slovy „Vesmír, nejzazší hranice…“, zkrátka pohne nejen s trekkies, ale s každým, kdo se s touto sci-fi ikonou alespoň někdy setkal a souzněl.

 

 

Pozitivní hodnocení si rozhodně zaslouží i veškeré herecké výkony, a to se prostorem pro vedlejší postavy v novém "Star Treku" rozhodně nešetřilo (jak by ostatně také mohlo). Hlavní pozornost však logicky leží na bedrech fešáka Chris Pinea coby kapitána Kirka a racionálního vulkánce Spocka v podání Zachary Quinta. K nejvyšší cti jim slouží, že byli tito mladí herci obsazeni plným právem, neboť nejenže si dokázali téměř bezchybně osvojit gesta a mimiku původních hrdinů, ale dokonce i velmi srovnatelné charisma, což je úkon velmi nelehký (zejména u pana Spocka). Dvojice Pine-Quinto exceluje, velmi dobře se kouká i na Antona Yelchina s charakteristickým přízvukem mladého Čechova, Karla Urbana prezentujícího fobie Dr. McCoye, či bujarého Scotta (Simon Pegg). Parádní výkon předvedl i Jacob Kogan v roli mladého Spocka. O „kultu osobnosti“ vypráví nejlépe moment, kdy se na scéně objeví skvělý Leonard Nimoy - kolika „trekkies“ se asi v tomto okamžiku zalesknou oči dojetím?.

 

 

Navzdory pár negativům, která prokazují některým momentům „medvědí službu“ celek zůstává velmi vysoko nad průměrem. Co říct na závěr jiného, než „žijte dlouho a blaze, pane J. J. Abramsi!“ A dokud je dítko Gena Roddenberryho v rukou takových lidí, určitě mu blaze bude. Takže klapky naplno a vzhůru za dalšími dobrodružstvími!


autor: Tma 9 z 10

Přehled souvisejících článků:
Abrams zveřejnil ukázky z chystaného filmu Star Trek (12.11.2008 16:44)


Další zprávy

Recenze: X-Men Origins: Wolverine (2009)
Recenze: 9 Songs
Recenze: Krvavý Valentýn (3D) (2009)
Recenze: Valkýra (2008)
Recenze: Rychlí a zběsilí (2009)
Recenze: Pátek třináctého (2009)
Recenze: Gran Torino (2008)

Nejčtenější

Recenze: Avengers: Infinity War
Přidat k oblíbeným, Zaslat na email


logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo tri65dni
logo tvp
hledat na Google v Česku Google v Česku
hledat na Google v Česku
  Přihlášení
  Registrace


  Vzhledy:
  Vlastni
  Čtvrtek 21. 6. 2018 Svátek má Alois
  Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz