< Předchozí  ^^  Další >

[Informace] [Recenze] [Komentáře] [Obsazení] [Hodnocení] [Videoukázka] [Fotky]
Recenze: Hobit: Neočekávaná cesta
20.12.12 12:24

Tolkien, Pán prstenů, Frodo, Sam, Gandalf, Peter Jackson… Asi by nebylo potřeba psát víc. Směs výše uvedených jmen a názvů totiž přivedla do varu miliony lidí na celém světě. Po trilogii Pán prstenů se ale zdálo, že se podobně vydařeného fantasy ve filmu už nedočkáme. Teď ale přichází stejný tým tvůrců, který stál za Pánem prstenů a nabízí nám Hobita.

 

 

Bilbo Pytlík (Martin Freeman) je hobit, což jak víme, jsou příslušníci malého národa, jež si potrpí na klid, dostatek potravy a nerušené žití v noře. Gandalf (Ian McKellen) s ním má však poněkud jiné plány.

 

 

Brzy tak u jeho dveří zaklepe skupina trpaslíků, včele s Thorinem Pavézou (Richard Armitage), jež se chystá vydat na nebezpečnou výpravu k Osamělé hoře, kterou v minulosti obsadil drak Šmak. Zbytek asi mnozí znáte…

 

 

Tolkienův Hobit vznikl ještě předtím, než existoval jakýkoliv díl Pána prstenů, ale po úspěchu filmové trilogie bylo těžké odolat a nenavázat na sérii, která tak významně zasáhla do dějin kinematografie. Hobit byl však především pohádkou a temnější motivy, které byly rozvinuty v pozdějších spisech, se zde teprve rodily.

 

 

Peter Jackson po letech průtahů zasedl za režisérskou stolici a rozhodl se pojmout celé dílo po svém. Od počátku uvažoval o dvou filmech, kterými by propojil vše do jednoho konzistentního celku. Následně však při natáčení zjistil, že má dostatek materiálu a přemluvil zodpovědné osoby, aby z Hobita vznikla celá trilogie.

 

 

Toto uvažování má celou řadu úskalí. Je logické, že zatímco se muselo u Pána prstenů krátit, zde musela být použita opačná logika. I přesto, že se do filmu podařilo přidat celou řadu situací a postav, se kterými se v knížce nesetkáváme, bylo i tak nezbytné vytěžit knížku do posledního písmenka. Jackson se také netajil snahou o pozvednutí dětského tónu knihy na poněkud dospělejší úroveň.

 

 

Jakkoliv budou mít s výše uvedeným mnozí lidé problém, na mě samotného film působil velmi dobře. Návrat do Středozemě mi přišel jednoduše velmi příjemný. Samozřejmě i já uznávám, že film měl být kratší, ale v jednom či ve dvou momentech, kdy jsem si říkal, že už něčeho začíná být až příliš, došlo vždy k potřebnému odklonu ve vyprávění. Na nudu nebo koukání na hodinky tak nikdy nedošlo. Peter Jackson, i přes svou rozmáchlost totiž zná hranice divákovy trpělivosti.

 

 

Hudba mi přišla více než povědomá, ať už proto, že připomíná celou řadu dřívějších motivů anebo proto, že ústřední melodii máme možnost v různých variacích slyšet hned několikrát. Každopádně do filmu sedí výborně.

 

 

I přes mnoho věcí, které by se daly podobnému filmu vyčítat, se do ničeho takového nebudu pouštět. I bombastická (akcí i příběhem) původní trilogie měla své vady na kráse. Já si však Hobita užil a snadno jsem podlehl kouzlu příběhu i hercům, kteří byli vybráni opravdu výtečně.

 

 

Film jsem viděl v Praze v systému Dolby Atmos, v titulkované verzi. Jakkoliv jsem přesvědčen, že si i v „obyčejném Dolby“ užijete podobně silný zážitek, u dabingu je tomu jinak. Z toho mála co jsem slyšel v ukázkách a dle ohlasů z mého okolí, je nezbytné jít na originál, pokud si tedy nechcete odečíst nemálo procent z výsledného zážitku.


autor: moviefan 10 z 10

Další zprávy

Recenze: Looper
Recenze:
Recenze: Láska v hrobě
Recenze: Odpad, město, smrt
Recenze: Total Recall
Recenze: Bourneův odkaz
Recenze: Expendables: Postradatelní 2

Nejčtenější

Přidat k oblíbeným, Zaslat na email


logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo tri65dni
logo tvp
hledat na Google v Česku Google v Česku
hledat na Google v Česku
  Přihlášení
  Registrace


  Vzhledy:
  Vlastni
  Středa 12. 12. 2018 Svátek má Simona
  Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz