< Předchozí  ^^  Další >

[Informace] [Recenze] [Komentáře] [Obsazení] [Hodnocení] [Videoukázka] [Fotky]
Recenze: Muž z oceli
13.07.13 18:05

Narodil se na Kryptonu, na naši planetu přicestoval až po jejím zániku a snažil se být jedním z nás. Jeho schopnosti ho však vždy předurčovaly k velkým věcem…

 

 

Superman je americká komiksová ikona a dokonce i lidé, kteří nikdy neslyšeli o Spider-Manovi nebo Batmanovi určitě někdy zaslechli slovo Superman. Není divu, že se tomuto hrdinovi věnovala v minulosti celá řada seriálů, filmů, o komiksech nemluvě. Po ne úplně přesvědčivém návratu do kin v roce 2006 se chvíli váhalo, než byl odklepnut zbrusu nový restart. Váhání však nemohlo trvat déle, protože bylo evidentní, jak se daří konkurenční skupině superhrdinů studia Marvel (Iron Man, Thor atd.). Je jasné, že se nejvýznamnější komiksová společnost světa DC Comics (Superman, Batman, Green Lantern a mnozí další), která je ve vlastnictví Time Warner, nemohla nechat zahanbit.

 

 

Studio Warner nenechalo nic náhodě a na stvoření příběhu se nakonec podílel i Christopher Nolan, který je zodpovědný za veleúspěšný Batmanův návrat. Na post režiséra byl navíc dosazen vizuální mág Zack Snyder (300: Bitva u Thermopyl, Strážci).

 

 

Muž z oceli začíná na planetě Krypton, kde je vysvětlen nejen důvod zániku této vyspělé civilizace, ale také proč onu katastrofu přežil generál Zod a jeho nejbližší podřízení. Superman, v tuto chvíli známý jen jako Clark Kent (Henry Cavill), se snaží žít svůj život co nejméně nápadným způsobem. Jeho touha pomáhat druhým se mu však staví do cesty a brání mu v účinném skrytí se před veřejností.

 

 

Je jasné, že takové zázračné události nemohou utéci špičkové novinářce Lois Laneové (Amy Adamsová), která si dokáže domyslet, odvodit a dohledat vše potřebné. To už se ale na Zemi řítí generál Zod se zbylými Kryptoňany, aby zde připravil nový začátek svého druhu. Jediný, kdo mu stojí v cestě je právě Clark, který se s ním logicky střetne tváří v tvář, aby si vše vyjasnili. Nebo lépe řečeno tváří v pěst.

 

 

Nová verze Supermana je hodně jiná, alespoň tedy pro mě, ovlivněného dvěma seriály a několika filmy (především Richarda Donnera). Clark totiž nepracuje v Daily Planet, není ani naivním Mirkem Dušínem, ale spíš vyděděncem, který řeší dilema, jestli je na něj svět připraven. Chybí zde proto určitá nadsázka, na kterou jsme byli zvyklí.

 

 

Další změnou je fakt, že nedochází k nijak velkému jiskření mezi ním a Lois Laneovou a už vůbec ne kvůli tomu, že by byla zamilovaná do Clarka i Supermana zároveň. V poslední řadě pak můžeme film směle zařadit do žánru sci-fi, protože se zde setkáváme s kryptonskou technologií i Kryptonem samotným. V praxi to znamená, že zde běžně létají vesmírné lodě, funguje netypická forma umělé inteligence atp.

 

 

Pokud výše zmíněné přijmete za bernou minci, neměli byste mít s Mužem z oceli větší problém. Film totiž staví na výborném castingu, kdy Clarkova lidského otce hraje Kevin Costner a mimozemského zase Russell Crowe. Oba hrají výtečně a Crowe má navíc i dostatek prostoru. Henry Cavill je jako superhrdina výborný a všichni ostatní od Amy Adamsové až po Michaela Shannona plní své role více než dobře.

 

 

Film těží z výborné vizuální stránky, která je podpořena monumentálními likvidačně-akčními scénami. Dokonce bych řekl, ač je to pro mě zvláštní pocit, že je tam té akce až moc.

 

 

Každopádně zpracování je velkolepé, dobře odladěné a více než zajímavé. Z pohledu fanouška dřívějších zpracování přeci jen nedokážu hodnotit za plný počet bodů. Dočkáme se ale brzkého pokračování, na což se velmi těším.


autor: moviefan 9 z 10

Další zprávy

Recenze: Star Trek: Do temnoty
Recenze: (pussy riots) Spring Breakers
Recenze:
Recenze: Looper
Recenze: Hobit: Neočekávaná cesta
Recenze:
Recenze: Láska v hrobě

Nejčtenější

Přidat k oblíbeným, Zaslat na email


logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo tri65dni
logo tvp
hledat na Google v Česku Google v Česku
hledat na Google v Česku
  Přihlášení
  Registrace


  Vzhledy:
  Vlastni
  Středa 16. 1. 2019 Svátek má Ctirad
  Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz