< Předchozí  ^^  Další >

[Informace] [Recenze] [Komentáře] [Obsazení] [Hodnocení] [Videoukázka] [Fotky]
Recenze: Elysium
21.09.13 15:42

Nacházíme se v roce 2154, poměry se vyhrotily a bohatí lidé si proto nechali vystavět obrovskou vesmírnou stanici, kde bydlí, mají zajištěnou dokonalou lékařskou péči a mohou si tak užívat života.

 

 

Z výše uvedeného vyplývá, že chudá většina nemá šanci se do Elysia nikdy dostat, i když o to všichni sní. Max Da Costa (Matt Damon) má podobné sny, ale momentálně se snaží jen přežít. Býval zlodějskou legendou, teď je ale rád za dělnickou práci, která ho ale (díky nehodě) bude stát zřejmě život. Smrt však nepřichází okamžitě, zůstává mu několik dní, než jeho organizmus úplně zkolabuje.

 

 

Jeho jedinou šancí zůstává Elysium, resp. speciální zdravotní zařízení, které by ho mohlo vyléčit. S pomocí přátel i místního podsvětí dostává speciální exoskeleton, který mu může s cestou na vesmírnou stanici, brzy ale zjistí, že může udělat víc.

 

 

Patřím k početné skupině lidí, kterým se líbil District 9, což byla vizuálně podobná sci-fi pecka, která však stála především na vývoji hlavní postavy. Neil Blomkamp v ní dokázal, že na to má a za málo peněz poskytl hodně muziky.

 

 

Druhé filmy úspěšných tvůrců případně druhé díly úspěšných sérií bývají často ty nejlepší. Jak jinak vysvětlit tu „náhodu“, že je druhým filmem Michaela Baye Skála, pro Jamese Camerona fakticky Vetřelci (což je současně druhý díl série) a u Spider-Mana, X-Menů atp. je zřejmé, že druhý snímek předčil ten první. Má to vcelku logiku, protože tvůrci mají většinou ještě hodně nápadů, které nepoužili v prvním snímku, a když dostanou větší rozpočet, mohou nabídnout ještě větší lahůdku. Většinou ale nemají k dispozici přestřelený megarozpočet, takže se jejich nadšení nepromění v bezbřehé užívání si nových možností.

 

 

Neil Blomkamp se bohužel k svým předchůdcům nezařadí. Elysium sice na první pohled vypadá jako splněný sen většiny sci-fi fandů, opak je však pravdou. Špinavý vizuál, solidní nápad i výborné herecké obsazení (Damon, Fosterová, Copley) potápí slabý scénář. Většině postav se nedostaneme pod kůži a není šance, že by nám na nich výrazně záleželo. Matt Damon sice má trochu víc prostoru, ale scénář neustále omílá jednu vzpomínku z dětství, která časem začne skoro otravovat a aby toho nebylo málo, na plátně se dějí naprosté nelogičnosti.

 

 

Jak jsem měl možnost zjistit, nejsem jediný, komu přišlo divné, že by mělo v případě snahy o infiltraci Elysia místo obranné základny stanice zasahovat najaté individuum, které pomocí dalekonosného raketometu zasáhne přímo ze Země. Pokud by se mu jeho šéfová nedovolala, tak by bylo Elysium úplně bezbranné. Normálně takové věci neřeším, ale tohle je za hranicí únosné meze. Nedává potom smysl, že by Elysium vydrželo dlouhá léta bez ovládnutí chudinou, která se snaží na Elysium proniknout. Film se nás však snaží přesvědčit o opaku.

 

 

Samozřejmě existují i pozitiva. Film i přes veškerou povrchnost nenudí, vizuál je pěkný, hudbě není co vytknout a snaha všech zúčastněných zahrát něco víc na plátně místy taky probleskuje. V tomhle filmu ale nemají dostatek prostoru.

 

 

Doufám, že tohle (i komerční) selhání nezpůsobí útlum tohoto rozpočtově náročného žánru. Zároveň chci věřit, že se příště vrátí Blomkamp co točil District 9 a na scénář si pořídí výpomoc někoho zkušenějšího.


autor: moviefan 6 z 10


Další zprávy

Recenze: Red 2
Recenze: Nevědomí
Recenze: Wolverine
Recenze: Star Trek: Do temnoty
Recenze: Muž z oceli
Recenze: (pussy riots) Spring Breakers
Recenze:

Nejčtenější

Přidat k oblíbeným, Zaslat na email


logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo tri65dni
logo tvp
hledat na Google v Česku Google v Česku
hledat na Google v Česku
  Přihlášení
  Registrace


  Vzhledy:
  Vlastni
  Středa 16. 1. 2019 Svátek má Ctirad
  Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz