< Předchozí  ^^  Další >

[Informace] [Recenze] [Komentáře] [Obsazení] [Hodnocení] [Videoukázka] [Fotky]
Recenze: Hobit: Šmakova dračí poušť
04.01.14 19:25

Bilbo se společně se skupinou trpaslíků a šedým čarodějem vydává vstříc dalším dobrodružstvím …

 

 

Po roce se opět setkáváme se známou skupinou 1 hobit 13 trpaslíků 1 čaroděj. Cílem je samozřejmě Osamělá hora a po získání nejvzácnějšího z drahokamů jménem Arcikam také znovuzískání dávného trpasličího království Erebor.

 

 

Celá věc má ale menší háček. Zaprvé se od skupiny poměrně brzy odpojí Gandalf, který má práci v poněkud temnějších končinách Středozemě a za druhé tu je hrozba ze strany draka Šmaka, který se svého dobrého bydla nevzdá bez boje.

 

 

Kdo četl knihu, tak tuší, že cesta nebude vůbec jednoduchá a zvláště průchod přes říši lesních elfů celou skupinu značně zdrží. Nebavíme se totiž o elfech, které známe z Roklinky či Lórienu. Lesní elfové mají daleko temnější náturu.

 

 

Po filmově velmi příznivém podzimu (Gravitace, Rivalové, Thor 2) jsem svá očekávání nasměroval právě k Hobitovi. První díl mě totiž i přes trochu zbytečnou rozvleklost přesvědčil, že je Peter Jackson schopen odvyprávět příběh s patřičnou razancí, úctou i osobitou licencí, která (dle mého názoru) nebyla dosud na škodu a neubližovala původnímu příběhu.

 

 

Druhý díl bohužel nestojí na jednom silném charakteru, jak tomu bylo minule, ale místo toho své sympatie investuje do celé řady rozdílných postav, z nichž některé v knize vůbec nevystupovaly, případně neexistovaly ani v dodatcích (elfka Tauriel). Vzhledem k tomu, že už rozhodnutí rozdělit Hobita do tří dílů vzbuzovalo obavy, je překvapující jak málo se z knihy dostalo do druhého filmu. Nejde ani o to co je uděláno jinak jako o fakt, že jsou mnohé události zjednodušeny a osekány na úkor zbytečně dlouhého pobíhání se skřety.

 

 

Nakonec ale přeci jen dojde na Šmaka a zde musím smeknout, protože je po digitální stránce naprosto dokonalý. Jakkoliv se do té doby zdály některé záběry až příliš umělé, Šmak naopak přetéká energií, výborným hlasem (v originálním znění) a celkově jako postava přesvědčí natolik, že ho považuji za jednoznačně nejvýraznější postavu. I když jsme tedy svědky někdy až silně nelogických pokusů jak se s drakem vypořádat, část v jeho doupěti patří jednoznačně k tomu nejlepšímu z celého filmu.

 

 

Abychom nekřivdili Gandalfovi, tak je třeba zmínit, že se vydává po stopách nekromancera a chce si ověřit, zda se náhodou nejedná o Saurona, který jak víme z následující trilogie, podnikne vše, aby si podmanil Středozem. Tato část je temná, ale dle mého soudu tlačí až příliš na pilu. Knižní Hobit se tomuto tématu věnoval spíše okrajově a tak to mělo asi zůstat.

 

 

Jak už jste poznali, byl jsem z druhého dílu (díky nemalým očekáváním) vcelku zklamaný. Ne že bych se po většinu filmu vyloženě nudil, ale těch výborných scén byla menšina a toho smysluplného děje zde bylo taky relativně málo, často na úkor poněkud nesmyslné akce.

 

 

Přes všechna negativa stojí druhý díl za návštěvu kina a chci věřit, že ten třetí přinese minimálně stejně kvalitní zážitek, jaký nám Peter Jackson připravil před rokem. Vám i sobě bych to ze srdce přál.


autor: moviefan 7 z 10

Další zprávy

Recenze: Gravitace
Recenze: Rychle a zběsile 6
Recenze: Iron Man 3
Recenze: Red 2
Recenze: Elysium
Recenze: Nevědomí
Recenze: Wolverine

Nejčtenější

Přidat k oblíbeným, Zaslat na email


logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo tri65dni
logo tvp
hledat na Google v Česku Google v Česku
hledat na Google v Česku
  Přihlášení
  Registrace


  Vzhledy:
  Vlastni
  Středa 16. 1. 2019 Svátek má Ctirad
  Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz