< Předchozí  ^^  Další >

[Informace] [Recenze] [Komentáře] [Obsazení] [Hodnocení] [Videoukázka] [Fotky]
Recenze: Thor: Temný svět
08.02.14 18:31

Komiksoví hrdinové se na plátnech našich kin objevují stále častěji. Božského Thora, syna mocného Odina jsme už měli možnost potkat. Po Avengers se k nám vrací v druhém samostatném dobrodružství.

 

 

V dávné minulosti mocný Bor, otec Odina (Anthony Hopkins), porazil síly temného elfa Malekitha (Christopher Eccleston), jež chtěl zničit stávající vesmír pomocí mocné zbraně Aether. Zbraň byla ukryta, Malekith poražen a zdálo se, že temné vzpomínky zůstanou minulostí.

 

 

Jak se ale ukáže, Malekith nezemřel. Naopak, skryl se spolu s několika nejvěrnějšími a čekal na vhodný čas, kdy bude moci zvonu použít Aether. Tuto unikátní příležitost mu nabízí blížící se konvergence devíti světů, jež probouzí sílu Aetheru.

 

 

Všechny světy tak musí čelit nebezpečí destrukce, kterou se Thor (Chris Hemsworth) pokusí odvrátit. Ve vesmíru je ale mnoho mocnějších sil než je jeho kladivo. Ve chvíli největší temnoty tak požádá o pomoc svého nevlastního bratra Lokiho (Tom Hiddleston), jehož (ne)spolehlivost známe už z předchozích filmů.

 

 

Režisér Alan Taylor měl doposud zkušenosti především s televizní produkcí. Seriál Hra o trůny ho nakonec vynesl až k tomuto snímku. Byla to v mnoha ohledech logická volba, protože si nemohl říct o velký honorář. Druhým důvodem je fakt, že zmiňovaná Hra o trůny připomíná středověk a věnuje se také vlastní mytologii. Komiksový vesmír ovlivněný severskou mytologií byl tak logicky dalším krokem.

 

 

Na filmu je Taylorův rukopis znát téměř na každém kroku. Od pozměněných reálií, které jsou blíže středověkému vzhledu až po silný důraz na realističnost, v němž mu výrazně pomáhá také dospěle pojatý scénář. Díky tomu je srovnání tohoto a předchozího snímku velmi složité. Záměrně jsem si před návštěvou kina pustil prvního Thora, kterého mám v mnoha ohledech velmi rád. Je to ale jako když chci porovnávat pohádkově laděnou Narnii s daleko dospělejším Pánem prstenů.

 

 

Snímek je emočně velmi silný a obavy o hlavní postavy jsou zde naprosto odůvodněné. Málokdy se mi stane, že bych věřil, že je jejich smrt či zmrzačení tak reálné. Uprostřed temnoty ale lépe vyniknou charaktery jednotlivých postav. Zvláště pak Thor a jeho milovaná Jane (Natalie Portmanová), která v celém příběhu sehraje jednu z klíčových rolí.

 

 

Výrazný posun k realističtější podívané, jež do sebe komponuje také prvky sci-fi nemusí být určitě pro každého. Osobně však nemám větších výtek a těším se na další (jak věřím) ještě zajímavější dobrodružství.


autor: moviefan 10 z 10

Přehled souvisejících článků:
Billy Bob Thornton se prý nejraději věnuje hudbě (11.06.2008 10:33)
Indie chce postavit jaderný reaktor na thorium (28.08.2007 10:56)


Další zprávy

Recenze: Borgman
Recenze: Rivalové
Recenze: Gravitace
Recenze: Hobit: Šmakova dračí poušť
Recenze: Rychle a zběsile 6
Recenze: Iron Man 3
Recenze: Red 2

Nejčtenější

Přidat k oblíbeným, Zaslat na email


logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo tri65dni
logo tvp
hledat na Google v Česku Google v Česku
hledat na Google v Česku
  Přihlášení
  Registrace


  Vzhledy:
  Vlastni
  Středa 16. 1. 2019 Svátek má Ctirad
  Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz