< Předchozí  ^^  Další >
Hawking věří, že lidstvo mohou zachránit technologie Star Treku
30.11.06 19:23

 

Londýn 30. listopadu (ČTK) - Slavný fyzik Stephen Hawking je přesvědčen, že člověk musí v budoucnu pro záchranu lidstva kolonizovat planety v jiných slunečních systémech. Pomoci mu k tomu podle něj mají technologie podobné těm, které používají hrdinové sci-fi seriálu Star Trek k cestování do vzdálených galaxií. Autor Stručné historie času v rozhovoru pro britskou rádiovou stanici BBC zároveň potvrdil, že by se rád v nejbližší době sám do vesmíru podíval.

 

Z vymožeností Star Treku má Hawking na mysli především warpový pohon, díky němuž se posádka lodi Enterprise dokáže přesouvat na obrovské vzdálenosti nadsvětelnou rychlostí. "Naneštěstí by to znamenalo pohřbení stávajících vědeckých zákonů, podle nichž nic nedokáže cestovat rychleji než světlo," dodal čtyřiašedesátiletý fyzik, který je již více než čtyři desítky let paralyzován a se světem komunikuje pouze prostřednictvím speciálního zařízení, které elektronicky moduluje jeho hlas.

 

Jako reálnější proto vidí pohon využívající energii antihmoty, který by dosahoval rychlosti těsně pod hranicí rychlosti světla. K nejbližší hvězdě by to poté člověku trvalo okolo šesti let, odhaduje Hawking.

 

Profesor matematiky na Cambridgeské univerzitě se domnívá, že pokud člověk nezačne kolonizovat okolní vesmír, může to být jeho zkáza. "Dříve nebo později nás může katastrofa typu srážky s asteroidem nebo nukleární války úplně vymazat. Pokud se ale rozšíříme do vesmíru a založíme nezávislé kolonie, naše budoucnost bude zabezpečena," vysvětlil Hawking, který zanedlouho převezme prestižní Copleyovu medaili Britské královské společnosti. Nositeli tohoto nejstaršího vědeckého ocenění před ním byli například Albert Einstein nebo "otec" teorie o přirozeném vývoji druhů Charles Darwin.

 

Hawking v pořadu zároveň potvrdil dřívější spekulace, že by se chtěl stát jedním z vesmírných turistů. "Mým příštím cílem je letět do kosmu," prohlásil Hawking, jenž naděje na uskutečnění svého snu upíná k projektu britského miliardáře Richarda Bransona. Jeho společnost Virgin Galactic plánuje od roku 2008 nebo 2009 zahájit komerční lety do kosmu, díky nimž zájemce asi za 200.000 dolarů (téměř 4,3 milionu korun) zavítá na několik minut mimo dosah zemské gravitace. "Možná mi Richard Branson pomůže," prohlásil uznávaný vědec.Další zprávy

Antropologové znají otisk levého ukazováku Leonarda da Vinciho
Česká republika je v počtu žen ve vědě na evropském průměru
Počítač Amálka vyhledává na Měsíci vhodná místa k osídlení
Raketoplán Discovery má odstartovat 7. prosince
Prehistorického šampiona mezi rybami nepřekoná ani velký žralok
Podle vědců Tutanchamon zřejmě zemřel po pádu z koně
Američtí vědci tvrdí, že vycvičené včely mohou

Nejčtenější

Přidat k oblíbeným, Zaslat na email


logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo tri65dni
logo tvp
hledat na Google v Česku Google v Česku
hledat na Google v Česku
  Přihlášení
  Registrace


  Vzhledy:
  Vlastni
  Čtvrtek 21. 6. 2018 Svátek má Alois
  Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz