< Předchozí  ^^  Další >
Na Letní výstavě v Londýně i české umění
04.06.08 19:40

 

Londýn 4. června (zpravodaj ČTK) - Mladá česká malířka Martina Krupičková se prosadila na letošní, již 240. ročník Letní výstavy britské Královské akademie umění. Výstava, která měla dnes vernisáž pro tisk, se otevírá v pondělí a trvá do 17. srpna.

 

Letní výstava Královské akademie je největším podnikem tohoto druhu na světě. Každý může přihlásit své dílo, z nichž pak akademie vybírá něco přes tisíc na vlastní výstavu. Vedle toho se koná elektronická výstava děl studentů nejvyšších ročníků středních škol na internetu, do níž vystavovaná díla rovněž vybrali členové akademie.

 

Letos bylo do hlavní výstavy přihlášeno asi 10.000 děl, z nichž nakonec zhruba 1200 je vystavováno. Většina je nabízena i k prodeji.

 

Olejomalba Posázavský Pacifik Martiny Krupičkové je v sále, jehož kurátorem je akademik a malíř Mick Rooney, který se pokusil dát řád množství obrazů a dalších děl různých koncepcí, které pověsil až v šesti nad sebou. "Společníky" Krupičkové jsou v tomto sále například díla malířů Mary Feddenové a Anthonyho Greena.

 

Olejomalby Martiny Krupičkové jsou charakteristické výraznými barvami a silnými tahy špachtlí na černém pozadí. V Praze jsou do 30. června její obrazy k vidění v budově Komerční banky v Zenklově ulici.

 

Podle tradice každý sál Letní výstavy má jiného člena akademie za kurátora a podle očekávání vyvolala letos menší poprask nová akademička Tracey Eminová, známá z minulosti díly jako zmuchlaná postel nebo stan se jmény jejích údajných milenců, která do "svého" sálu vybrala mírně sexuálně provokativní díla.

 

"Eminová je spíše jako nezbedná holčička, která si na veřejnosti vytáhne sukni, aby ukázala, že pod ní nemá kalhotky," napsal o tom dnešní deník The Times. Její kolega akademik Humphrey Ocean ovšem řekl, že Eminová provokuje inteligentně a že by do jejího sálu klidně šel s vnučkou nebo babičkou.

 

Výstava si každoročně klade za cíl ukázal co nejširší rozpětí uměleckých žánrů a přístupů jak v malířství, fotografii, tak třeba architektuře a sochařství. Místo zde mají uznávaní umělci i nastupující autoři.

 

Loni zesnulému americkému malíři maďarského původu Ronaldu Brooksi Kitajovi věnovali organizátoři poctu v podobě dvou sálů s jeho díly. Opět vystavují Louise Bourgeoisová, Rebecca Warrenová, Anish Kapoor nebo Damien Hirst, známý například svými rozřezanými žraloky ve formaldehydu, nebo platinovou lebkou posetou diamanty s názvem Pro lásku boží, o níž se dodnes vedou spory, zda ji prodal nebo neprodal.

 

Loni přišlo na výstavu asi 200.000 lidí, stejný zájem očekává Královská akademie umění, která je soukromým podnikem bez státních příspěvků, i letos. Letní výstava je od 18. století pevnou součástí londýnského společenského kalendáře.Další zprávy

Památník písemnictví získal po 20 letech vzácný Kafkův dopis
Mostecké divadlo uvede v premiéře Thomasovu detektivní komedii
V Karolinu vystavuje grafik a ilustrátor Adolf Born
Fárová se od fotografie neodtrhne ani v 80 letech
Týden.cz: Knihovna Václava Havla bude zřejmě v budově MK
Výstava představuje dřevěné domy Martina Rajniše
Slováckým Vlčnovem projel král se svou družinou

Nejčtenější

Přidat k oblíbeným, Zaslat na email


logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo tri65dni
logo tvp
hledat na Google v Česku Google v Česku
hledat na Google v Česku
  Přihlášení
  Registrace


  Vzhledy:
  Vlastni
  Pondělí 20. 5. 2019 Svátek má Zbyšek
  Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz