< Předchozí  ^^  Další >
Svěrákovo a Smoljakovo České nebe má premiéru 28. října
15.10.08 14:33

 

Praha 15. října (ČTK) - V pořadí už patnáctou hru pražského Divadla Járy Cimrmana představili novinářům Ladislav Smoljak a Zdeněk Svěrák. Má název České nebe a populární autoři tento text z pozůstalosti českého génia Járy Cimrmana oficiálně představí na čtyřech premiérových večerech od 28. do 31. října.

 

"Hra je to vhodná k oslavám 28. října, ale lze ji uvádět kdykoliv," řekl před první generální zkouškou Svěrák a potvrdil tak, že v interpretaci postav z českých dějin zaznějí v jejím druhém plánu i vážnější tóny. Hra s podtitulem Cimrmanův dramatický kšaft bude do té doby uvedena i na zájezdech v Plzni, Českých Budějovicích, Třebíči, Brně, Novém Jičíně, Ostravě a Hradci Králové.

 

Fanoušci fiktivního génia čekali na nový text celých šest let - poslední novinkou byla hra Afrika, která se na jevišti objevila 4. října 2002. Svěrák se Smoljakem ho psali zhruba dva roky a vylíčili v ní schůzi české nebeské komise, kterou je nutno po vypuknutí první světové války rozšířit. O vážnosti tématu svědčí, že předsedajícím je svatý Václav a zapisovatelem Jan Amos Komenský. Jeho roli budou alternovat oba autoři, zatímco Babičku Boženy Němcové ztvární specialista na ženské postavy Miloň Čepelka střídavě s Markem Šimonem. Na jevišti se objeví i Jan Hus, Karel Havlíček Borovský, praotec Čech, maršálek Radecký a Miroslav Tyrš.

 

"Do semináře jsme zařadili pasáže, které nejsou komické. Sáhli jsme v nich do české historie. Ovšem těžké občas bude, aby diváci skutečná fakta občas odlišili od toho, co jsme si vymysleli," podotkl Smoljak. Svěrák přitom nevyloučil, že řada z toho, co se opravdu odehrálo, může vypadat jako jejich smyšlenka.

 

Podobný model fiktivního setkání skutečných osob použil Smoljak koncem 90. let ve hře Malý Říjen v pražském Divadle Na zábradlí. Do vězeňské cely na brněnském Špilberku posadil Aloise Rašína, Karla Kramáře, špionku Matu Hari, Vladimíra Iljiče Lenina, Naděždu Krupskou a Václava Babinského. "Tehdy ale šlo o figury, které se mohly setkat, protože žily ve stejné epoše," vysvětlil.

 

Na dotaz, který velikán se do Českého nebe naopak nedostal, Smoljak prozradil, že třeba František Palacký. Oceňuje to především Karel Havlíček Borovský, který by se jinak prý nedostal ke slovu.

 

Divadlo Járy Cimrmana loni na podzim oslavilo 40 let své existence v den, kdy 4. října 1967 uvedlo první hru Akt. Od té doby sehrálo už hodně přes 10.000 představení - více než 1000 repríz mají za sebou z těch dosud čtrnácti, které nikdy neopustily repertoár, Hospoda Na mýtince a Vyšetřování ztráty třídní knihy.Další zprávy

Herečka Katie Holmesová debutovala na Broadwayi
Na brněnské přehlídce se móda prolnula s výtvarným uměním
Divadlo Minor uvedlo premiéru inscenace režisérské dvojice Skutr
Ceny Divadelních novin získali Němec, Sokol i Prachař
Laterna magika vstupuje do 50. sezony
Divadlo na Jezerce uvedlo českou premiéru Války Roseových
Landa: Tajemství Zlatého draka bude o hledání duchovních hodnot

Nejčtenější

Přidat k oblíbeným, Zaslat na email


logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo tri65dni
logo tvp
hledat na Google v Česku Google v Česku
hledat na Google v Česku
  Přihlášení
  Registrace


  Vzhledy:
  Vlastni
  Pondělí 19. 8. 2019 Svátek má Ludvík
  Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz