< Předchozí  ^^  Další >
Leonardova Poslední večeře je na internetu ve vysokém rozlišení
28.10.07 10:35

 

Milán 28. října (ČTK) - Obraz Poslední večeře renesančního génia Leonarda Da Vinciho, který se díky knižnímu bestseleru Dana Browna Šifra mistra Leonarda (Da Vinciho kód) stal předmětem dohadů a konspiračních teorií, je nyní na internetu. Navíc ve velmi vysokém rozlišení, které umožní zkoumat i nejmenší detaily slavné a legendami opředené fresky.

 

Italská společnost HAL9000 umístila na stránky www.haltadefinizione.com snímek v rozlišení 16 miliard pixelů, což je 1600krát více ve srovnání například s běžným desetimegapixelovým fotoaparátem. "Umožňuje to obraz zkoumat podobně, jako by člověk stál u něj s lupou v ruce," vysvětlil Alberto Artioli.

 

Jedno z nejslavnějších malířských děl světa italský renesanční umělec Leonardo da Vinci namaloval na zeď jídelny kláštera Santa Maria delle Grazie v Miláně. Obraz je zřejmě největším uměleckým tahákem města a také mimo sezónu se malé náměstíčko před kostelem hemží zástupy zvědavců. Prohlídku je třeba si rezervovat dlouho dopředu.

 

Monumentální nástěnná malba zobrazuje psychický stav apoštolů v okamžiku Kristovy věty: "Jeden z vás mě zradí". Leonardo dílo namaloval v letech 1495 až 1497. Pro fresku ale zvolil temperu a olej a obraz tak již prošel nesčetnými opravami. Poslední rekonstrukce trvala dlouhých 22 let.

 

Obrovská vlna zájmu právě o toto Leonardovo dílo se zvedla poté, co se na pultech knihkupectví objevila Brownova kniha. Jejím tématem je údajná snaha církve zabránit za každou cenu, včetně vražd, odhalení existence potomstva Ježíše Krista a Máří Magdaleny.

 

Za jedno ze svědectví, že Ježíš a Máří Magdalena spolu měli poměr, označuje Brown i slavnou fresku. Opírá se o dohady, že postava po Kristově pravici, běžně označovaná za apoštola Jana, je ve skutečnosti žena. V knize se odvolává také na další výjevy z obrazu. Tvrdí, že také písmeno V, které svírá Kristovo tělo s tělem tohoto apoštola, je ve skutečnosti symbol svatého grálu - neboli symbol posvátného ženství.

 

Brownovy knihy se ve světě prodalo přes 40 milionů výtisků. Podle odborníků je moderní podobou pátrání po grálu, kalichu, z něhož podle biblické tradice pil Kristus i jeho učedníci při poslední večeři předcházející jeho uvěznění.

 

Údajná láska Krista a Máří Magdaleny byla již tématem knihy řeckého autora Nikose Kazantzakise Poslední pokušení Krista. Tu dal Vatikán v roce 1954 na index a v roce 1988 byl pohoršen i jejím filmovým zpracováním. K Brownově knize a k pozdějšímu filmu zaujímá katolická církev méně vyhraněný postoj.Další zprávy

Apple omezil prodej iPhonů na dva kusy na osobu
Churchillův obraz pro Trumana půjde do aukce
Čech vyhrál soud s britským novinářem
Sörenstamová se bála mluvit, tak prý raději prohrávala
ČR by měla přistoupit k mezinárodní úmluvě o nehmotných památkách
Antiviry doplní i větší ochrana internetového volání
Firmy utrácejí za antivirovou ochranu stále víc

Nejčtenější

Přidat k oblíbeným, Zaslat na email


logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo tri65dni
logo tvp
hledat na Google v Česku Google v Česku
hledat na Google v Česku
  Přihlášení
  Registrace


  Vzhledy:
  Vlastni
  Čtvrtek 28. 5. 2020 Svátek má Vilém
  Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz