< Předchozí  ^^  Další >
Mírná zima zmenšila arktické ledovce, oznámili němečtí vědci
29.03.07 18:53

 

Berlín 29. března (ČTK) - Letošní mírná zima zanechala stopy také v ledovcích kolem severního pólu. Nezvykle vysoké teploty v jinak mrazivé Arktidě zabránily vytvoření většího množství mořského ledu, který má důležitou roli při tlumení klimatických změn. Letošní úbytek plovoucích ledovců je mimořádně zřetelný, uvedli vědci ústavu pro polární a mořský výzkum v německém Bremerhavenu.

 

Odborníci ústavu letos v březnu jako každoročně sledovali po dva týdny stav zalednění v severských oblastech. "Letos jsme museli letadla využívat až na krajní meze jejich doletu, abychom nasbírali dost dat o ledových podmínkách," řekl podle agentury DPA Jörg Hartmann z bremerhavenského ústavu.

 

V minulých letech zamrzlé fjordy byly letos bez ledu. Normálně byly ve sledovaných oblastech v březnu naměřeny teploty od minus deseti do minus 12 stupňů Celsia, letos to nezřídka byly teploty až plus pět stupňů s deštěm. "Studuji Arktidu už 15 let, ale něco takového jsem zatím nezažil," podotkl Hartmann.

 

Arktické plovoucí ledovce mají důležitou roli pro klima Evropy. Ústupem ledovců více na sever a zmenšováním jejich plochy se v posledních letech stále méně sluneční energie odráží zpátky do vesmíru. Důsledkem je rostoucí teplota. V nejnovější studii OSN o klimatu je oteplování Arktidy označováno za jeden z nejvýznamnějších důkazů probíhajících globálních klimatických změn.Další zprávy

Hiltonové hrozí měsíce vězení kvůli excesům za volantem
V Portugalsku je nejvýkonnější sluneční elektrárna
Nečas: Systém sociálních služeb potřebuje změnit, hrozí zhroucení
ČSÚ: Život obyvatel ČR se opět prodloužil
Nova: V pražské Staronové synagoze byla zničena gotická památka
Brno vilu Tugendhat potomkům původních majitelů nyní nevydá
Airbus A380 poprvé přistál na území USA

Nejčtenější

Přidat k oblíbeným, Zaslat na email


logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo tri65dni
logo tvp
hledat na Google v Česku Google v Česku
hledat na Google v Česku
  Přihlášení
  Registrace


  Vzhledy:
  Vlastni
  Sobota 4. 7. 2020 Svátek má Prokop
  Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz