< Předchozí  ^^  Další >
Seznam žijících druhů má přes milion položek
08.04.07 16:49

 

Washington 8. dubna (ČTK) - Po šestiletém úsilí vědecky zmapovat veškeré žijící druhy naší planety překročil seznam hranici jednoho milionu položek, když dosáhl čísla 1,009.000 druhů. Informovali o tom dnes američtí vědci, kteří také potvrdili záměr uzavřít tento monumentální soupis do roku 2011 s představou, že by měl celkem obsahovat kolem 1,75 milionu žijících druhů.

 

Thomas Orrell z amerického Smithsonova muzea přírodních dějin upřesnil, že katalog bude obsahovat všechny známé žijící organismy od rostlin přes zvířata a houby až po mikroorganismy, jako jsou bakterie či viry, píše agentura AP.

 

Soupis nebude naproti tomu zahrnovat organismy žijící na Zemi v minulosti, ač jsou doložitelné nálezy zkamenělin, dodal Orrell. Připomněl, že pro řadu lidí je překvapivý fakt, že "navzdory usilovné práci, kterou biologové odvedli během víc než dvou století, dosud neexistuje kompletní katalog všech známých druhů organismů naší planety".

 

Už nyní umožňuje integrovaný taxonomický informační systém Druhy 2000-Katalog života (Species 2000 Catalog of Life) přístup k údajům, které shromažďují různé vědecké instituce světa, přičemž každá se specializuje na určitou oblast.

 

Například dokumentaci týkající se dvoukřídlých much obhospodařuje odbor systematické entomologie amerického ministerstva zemědělství, a to v rámci Smithsonova muzea přírodních dějin. Přírodní muzeum v Londýně se specializuje na dokumentaci kolem šatních molů, obdobná instituce v Nizozemsku soustřeďuje údaje vztahující se k vážkám, newyorské přírodní muzeum vlastní data pavouků. Experti v Kanadě či ve Francii zpracovávají údaje o vosách a broucích.

 

Veškeré údaje jsou po shromáždění nejprve prověřeny a následně integrovány do speciálního softwaru a pak katalogizovány.

 

Rozsáhlý projekt, na němž se podílí asi tři tisíce vědců z celého světa, řídí kromě Orrella ještě Frank Brisby z univerzity v anglickém Readingu.Další zprávy

Čínský raketový test prý značně znečistil vesmír
O Nový zákon na CD je mimořádný zájem
Rakouské ledovce dál tají
Po zrušení vstupného byl zájem o sv. Víta jako jindy
Expozice v Prašné bráně přibližuje život ve středověku
Kniha papeže Benedikta XVI. vyjde 16. dubna
Změny klimatu v Evropě povedou k nedostatku vody i sněhu

Nejčtenější


Pro přidání do oblíbených se musíš přihlásit

Zaregistrujte se nebo přihlaste v horní části webu.


, Zaslat na email


logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo tri65dni
logo tvp
hledat na Google v Česku Google v Česku
hledat na Google v Česku
  Přihlášení
  Registrace


  Vzhledy:
  Vlastni
  Sobota 4. 7. 2020 Svátek má Prokop
  Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz