< Předchozí  ^^  Další >
Španělský umělec představil kontroverzní dílo v budově OSN
18.11.08 16:09

 

Ženeva 18. listopadu (ČTK) - Španělský umělec Miquel Barceló představil v budově OSN v Ženevě svou stropní malbu, která vyvolává kontroverzní reakce kvůli své ceně. Stála 23 milionů dolarů (asi 467 milionů korun). Informovala o tom agentura AP.

 

Během slavnostní ceremonie, které se zúčastnili mimo jiné španělský král Juan Carlos a generální tajemník OSN Pan Ki-mun, odhalil Barceló své dílo plné zářivých barev na stropě kopule sálu Rady pro lidská práva. Podle AP jsou nejvýraznější krápníkovité výstupky, které vyčnívají ze stropu.

 

Padesátiletý abstraktní umělec použil více než 100 tun barev z celého světa a pracoval na svém výtvoru přes rok. Barceló spolupracoval s architekty, inženýry a fyziky. Celý projekt se podle AP stal terčem kritiky kvůli kontroverznímu financování.

 

Španělské ministerstvo zahraničí tvrdí, že vláda hradí 40 procent nákladů. Zbytek jde prý od dárců ze soukromého sektoru. Asi 500.000 eur (téměř 13 milionů korun) z veřejných peněz pochází z rozpočtu, který je určen pro zámořské rozvojové programy a pro mezinárodní organizace jako je OSN.

 

Španělská konzervativní Lidová strana si stěžovala, že šlo o peníze určené pro zmírnění chudoby a pro zlepšení zdravotní péče v chudších zemích. Ministerstvo kritiku odmítá s tím, že umělcova práce byla hrazena z jiných prostředků.

 

Spor vyvrcholil před týdnem ve španělském parlamentu, když se lidovecký poslanec Gonzalo Robles dotázal, o "kolik tisíc dětí mohlo být postaráno", kdyby se využily peníze z tohoto díla. Vládnoucí socialisté ho obvinili z překrucování faktů.

 

Pondělní tisková konference v Ženevě, kde měl být Barceló a španělský ministr zahraničí Miguel Ángel Moratinos, byla zrušena. Vláda dosud neoznámila, kolik výtvarníkovi zaplatila.Další zprávy

Stát odkoupí za 42 milionů knihovní fond chebských františkánů
Sarah Palinovou bombardují nabídky na sepsání knihy
Princ Charles strávil 60. narozeniny pracovně
Atletka Ščerbová se provdala za tenistu Rosola
Pražská výstava představuje tváře 28 příslušníků StB
Američtí přátelé ČR vybírali na obnovu Wilsonovy sochy v Praze
Charlese baví být princem jen někdy

Nejčtenější

Přidat k oblíbeným, Zaslat na email


logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo tri65dni
logo tvp
hledat na Google v Česku Google v Česku
hledat na Google v Česku
  Přihlášení
  Registrace


  Vzhledy:
  Vlastni
  Sobota 8. 5. 2021 Svátek má Státní svátek
  Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz