< Předchozí  ^^  Další >
Stát odkoupí za 42 milionů knihovní fond chebských františkánů
19.11.08 15:42

 

Praha 19. listopadu (ČTK) - Národní knihovna zakoupí další knihovní fond klášterní knihovny. Po loňském nákupu starých tisků a rukopisů z knihovny premonstrátů v Teplé na Karlovarsku nyní do svých sbírek přidá fond chebských františkánů. Ten je v současné době uložen také v klášteře v Teplé. Stát ho koupí za 42 miliony korun, transakci dnes schválila vláda, oznámil novinářům premiér Mirek Topolánek.

 

"Protože jsme již od premonstrátů v Teplé kupovali loni velký fond, který již máme v Národní knihovně uložený, dostali jsme tuto nabídku," řekl ředitel NK Pavel Hazuka. Podmínky pro uložení fondu v klášteře v Teplé a v Klementinu jsou podstatně rozdílné, připomněl. Stejně jako v případě tepelského fondu projdou knihy z Chebu mechanickou i chemickou očistou, než budou do depozitářů NK uloženy. Knihovna dostala na nákup fondů z Chebu od ministerstva financí 42 miliony korun.

 

NK v roce 2006 koupila první část fondu z klášterní knihovny v Teplé - za 546 prvotisků a 746 tisků z let 1501 až 1550 zaplatil stát premonstrátům 20 milionů korun. Loni ke sbírce přibylo osm stovek rukopisů, z nichž 50 je velmi cenných a z toho asi 20 má zcela mimořádnou hodnotu. Cena celého souboru je 68 milionů korun.

 

Historické jádro tepelské knihovny tvoří tři části: sbírka rukopisů, sbírka prvotisků a sbírka tisků z 1500 až 1550. Jádro fondu bylo v roce 2005 prohlášeno za kulturní památku. Výjimečná hodnota tepelského souboru raných tisků spočívá podle Národní knihovny v tom, že představuje klášterní knihovnu téměř tak, jak vypadala na přelomu středověku a novověku.

 

Národní knihovna o tento fond po desetiletí pečovala a počátkem 90. let jej v restituci vrátila tepelskému řádu. Všechny tři části sbírky byly nedávno zpřístupněny formou tištěných soupisů. Fond je často využíván českými i zahraničními badateli.

 

Premonstráti se do Teplé vrátili v roce 1991 a přebírali zdevastovaný areál, ve kterém přes 25 let sídlila armáda. Řádu chybí peníze, které prý získává jen z turistického ruchu.

 

Prodejem knih stát získal cennou sbírku, klášter v Teplé peníze nutné na opravy a údržbu rozsáhlého areálu vráceného v restituci. Stát však nevydal přilehlé polnosti, které dříve na provoz areálu vydělávaly a které jsou dodnes kvůli nevyřešeným majetkovým vztahům mezi státem a církví blokovány. Po premonstrátech z Teplé nyní stát dalším výkupem knihovního fondu přispěje chebským františkánům.Další zprávy

Vláda v kulturní politice počítá s procentem z celkových výdajů
Španělský umělec představil kontroverzní dílo v budově OSN
Sarah Palinovou bombardují nabídky na sepsání knihy
Princ Charles strávil 60. narozeniny pracovně
Atletka Ščerbová se provdala za tenistu Rosola
Pražská výstava představuje tváře 28 příslušníků StB
Američtí přátelé ČR vybírali na obnovu Wilsonovy sochy v Praze

Nejčtenější

Přidat k oblíbeným, Zaslat na email


logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo tri65dni
logo tvp
hledat na Google v Česku Google v Česku
hledat na Google v Česku
  Přihlášení
  Registrace


  Vzhledy:
  Vlastni
  Sobota 8. 5. 2021 Svátek má Státní svátek
  Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz