< Předchozí  ^^  Další >
Vláda v kulturní politice počítá s procentem z celkových výdajů
19.11.08 16:09

 

Praha 19. listopadu (ČTK) - Vláda dnes po několikatýdenních odkladech schválila kulturní politiku na příštích pět let. Zůstal v ní požadavek na jednoprocentní podíl na výdajích státu ve prospěch kultury, na návrh ministerstva financí jsou však podle předlohy do podílu zahrnuty i částky, které na kulturní akce vynaloží ostatní resorty - například ministerstvo zahraničí na provoz Českých center. O schválení strategického materiálu novináře informoval premiér Mirek Topolánek (ODS).

 

Vládní dokument, podle kterého by se měly výdaje ministerstva kultury zvyšovat tak, aby dosáhly jednoho procenta ze státního rozpočtu na kulturu po odečtení výdajů na církve, které se také z rozpočtu MK platí, vznikl už před sedmi lety. Podíl však léta kolísal kolem 0,6 procenta. Zvedl se až v roce 2006 díky tehdejším protestům kulturní obce a intervenci poslanců. Od té doby se o jednom procentu na kulturu hovoří při každém projednávání státního rozpočtu, neřeší se však systémově.

 

Topolánkova vláda se ve svém prohlášení zavázala, že jednoho procenta na kulturu, obvyklého nejen v západní Evropě, ale i v mnohých postkomunistických zemích, dosáhne už v roce 2010, tedy na konci svého současného mandátu. Letos činí podíl výdajů na kulturu na státním rozpočtu 0,79 procenta včetně výdajů na církve - bez těch to je 0,68 procenta, nejvíce od roku 2000. Pro příští rok se počítá s 0,72 procenta.

 

Jedno procento na kulturu je podle kulturních manažerů nutností - pokud stát uznává hodnoty, které kultura přináší. Připomínají, že kultura není resortem, který peníze jen spotřebovává, ale také je generuje, mimo jiné proto, že jsou s ní spojené mnohé služby. Je také jedním z pilířů principu trvale udržitelného rozvoje.

 

Ministerstvo financí mělo původně k návrhu kulturní politiky výhrady v tom, že dokument neobsahuje plán rozpočtu pro období 2009 až 2014, pro které kulturní politika vzniká. Nebylo v něm také zohledněno, jak se dosáhne navyšování výdajů na kulturu ze státního rozpočtu a zároveň se zachovají střednědobé rámce, které zásadně limitují rozpočet ministerstva.

 

Druhý rozpor mezi resorty byl v tom, že v kulturní politice nebyla analýza celkového rozpočtu ministerstva kultury a dopadů činnosti jeho institucí a dotačních programů. To, že se nevyhodnocují programy MK, již několikrát kritizoval Nejvyšší kontrolní úřad.Další zprávy

Zámečku v Ropici hrozí zřícení
Stát odkoupí za 42 milionů knihovní fond chebských františkánů
Španělský umělec představil kontroverzní dílo v budově OSN
Sarah Palinovou bombardují nabídky na sepsání knihy
Princ Charles strávil 60. narozeniny pracovně
Atletka Ščerbová se provdala za tenistu Rosola
Pražská výstava představuje tváře 28 příslušníků StB

Nejčtenější

Přidat k oblíbeným, Zaslat na email


logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo tri65dni
logo tvp
hledat na Google v Česku Google v Česku
hledat na Google v Česku
  Přihlášení
  Registrace


  Vzhledy:
  Vlastni
  Sobota 8. 5. 2021 Svátek má Státní svátek
  Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz