< Předchozí  ^^  Další >
Nové brněnské muzeum mapuje český a slovenský exil
29.11.08 21:13

 

Brno 29. listopadu (ČTK) - V Brně vzniká půda pro studium českého a slovenského exilu. Dnes bylo v jihomoravské metropoli otevřeno Muzeum českého a slovenského exilu 20. století, jeho zakladatelé do budoucna počítají i se vznikem badatelského centra. Premiér Mirek Topolánek (ODS) při této příležitosti prohlásil, že Česko se chová ke své emigraci dlouhodobě hanebně a do českého chování se stále vrací předsudky vůči emigrantům z hluboké minulosti.

 

"Jakýsi národně-obrozenecký komplex, kdy nemáme rádi Němce, církev, šlechtu a emigraci, přetrvává a ubližuje naší moderní demokracii," uvedl Topolánek. Podle něj se Čechům stále nedaří najít celonárodní shodu mezi těmi, kteří zůstali v Česku, a těmi, kteří odešli. "Neomlouvá to ani to, že kolikrát jsou emigranti sami rozděleni," dodal.

 

Nové muzeum soustřeďuje mimo jiné doklady z uprchlických táborů včetně dobové korespondence a fotografií, zvukové i obrazové záznamy, dobové publikace, pozůstalosti po exulantech, kroniky či uniformy a prapory. Pro potřeby muzea vznikly také desítky videorozhovorů s představiteli českého a slovenského exilu po celém světě, uvedl ředitel muzea Jan Kratochvil.

 

Podle něj by se měli stát návštěvníky muzea hlavně studenti, a to nejen z Česka, ale přinejmenším ještě ze Slovenska. "Považuji za zásadně důležité, aby informace byly přístupné mladé generaci. Národ bez paměti může tyto hrůzy prožít znovu, není nutno ani hledět daleko, stačí si poslechnout výroky představitelů současné parlamentní komunistické strany," uvedl už dříve Kratochvil.

 

Samotnému vzniku muzea předcházel několikaletý projekt Český a slovenský exil 20. století, jehož autorem je také Kratochvil. Sám byl událostmi minulého režimu ovlivněn. Jeho otci, který emigroval, například úřady za minulého režimu neumožnily vrátit se do tehdejšího Československa na pohřeb matky.Další zprávy

Staré Vítkovice byly zapsány mezi památky evropského dědictví
Hodonínský archiv vystavil na dvě hodiny nejcennější pergameny
Berlínský zámek bude postaven podle návrhu italského architekta
Liberec otevřel výstavu soch po širým nebem
Marie Třešňáková z Jirkova oslavila 105 let
V Třebechovicích začala výstava unikátních mechanických betlémů
Nokia začala rozvážet svůj první mobil s dotekovým ovládáním

Nejčtenější

Přidat k oblíbeným, Zaslat na email


logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo tri65dni
logo tvp
hledat na Google v Česku Google v Česku
hledat na Google v Česku
  Přihlášení
  Registrace


  Vzhledy:
  Vlastni
  Sobota 8. 5. 2021 Svátek má Státní svátek
  Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz