< Předchozí  ^^  Další >
Kardinál Vlk se těší na zimu, aby si mohl pořádně zalyžovat
01.12.08 14:17

 

Praha 1. prosince (ČTK) - Vánoce a nadcházející zima znamenají pro kardinála Miloslava Vlka nejen duchovní povinnosti, ale i možnost si pořádně zalyžovat. "Nezapomenutelné zážitky mám na Šumavu, kde jsem brouzdal po sněhobílých zasněžených pláních, zalitých sluncem z modrého nebe," řekl v rozhovoru český katolický primas. Proto se i letos chystá na týden na Zadov, kde bude pobývat na chalupě svých přátel.

 

Lyžovat prý začínal na kopci za rodnou Líšnicí u Milevska. Jeho první lyže mu vyrobil tatínek z jasanu. "Byly tvrdé, těžké a málo pružné, ale trochu to jezdilo...," vzpomíná s úsměvem. Nezapomenutelné vzpomínky má pak na čtrnáctidenní lyžařskou výpravu s vysokoškolskou skupinou z Krkonoš na Duklu, která se od roku 1958 pro něj stala tradicí.

 

Advent, který v neděli rozsvítil první svíci na adventním věnci, je pro kardinála Vlka obdobím plným naděje a perspektiv. V adventní době čte při liturgii čtení z proroka Izaiáše, který žil 700 let před Kristem a mluvil o budoucím příchodu Mesiáše. A o svátcích prý prožívá konkrétní naplnění těchto proroctví. "Zavaluje mě veliká radost, že jsem vsadil ve svém životě na správné slovo, které zůstává pravdivé a které se naplňuje. Cítím, že to, co z toho slova zbývá ještě naplnit v budoucnosti, mohu s jistotou očekávat...," poznamenal Vlk.

 

Vánoce jako obvykle prožije s liturgickými povinnostmi v katedrále a mezi lidmi. Sám si pak v klidu bude číst vánoční četbu, meditovat a probírat se "mořem vánočních přání". Štědrý den je pro něj dnem postu a přípravou dárků pro jeho nejbližší. "Rozházím pod vánočním stromkem sváteční přání, která jsem dostal, na ně postavíme jesličky, rozložíme dárky a je připravena nadílka...," líčí kardinál.

 

K večeři na Arcibiskupství pražském pak obvykle zve někoho, kdo je v rozlehlé budově sám, třeba vrátného. Čtou z evangelia úryvek o Ježíšově narození, zazpívají koledu i vánoční "hymnu" Narodil se Kristus Pán a za tichého zvuku vánočních koled večeří.

 

Právě na přípravě štědré večeře se kardinál významně podílí; nedovedl by si totiž představit, kdyby nejedl kubu. "A protože její příprava není vždy těm, kdo připravují slavnost, známá, rád se vařením vracím do mladých let," dodal.Další zprávy

Sampras věnoval prezidentu Klausovi raketu
Staré Vítkovice byly zapsány mezi památky evropského dědictví
Nové brněnské muzeum mapuje český a slovenský exil
Hodonínský archiv vystavil na dvě hodiny nejcennější pergameny
Berlínský zámek bude postaven podle návrhu italského architekta
Liberec otevřel výstavu soch po širým nebem
Marie Třešňáková z Jirkova oslavila 105 let

Nejčtenější

Přidat k oblíbeným, Zaslat na email


logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo tri65dni
logo tvp
hledat na Google v Česku Google v Česku
hledat na Google v Česku
  Přihlášení
  Registrace


  Vzhledy:
  Vlastni
  Sobota 8. 5. 2021 Svátek má Státní svátek
  Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz