< Předchozí  ^^  Další >
Zisk z nové knihy Rowlingové půjde charitě působící i v ČR
02.12.08 16:03

 

Londýn 2. prosince (zpravodaj ČTK) - Britská autorka J.K. Rowlingová věnuje výnos ze své nejnovější knihy Bajky barda Beedleho (The Tales of Beedle the Bard) své charitativní organizaci, která se snaží pomáhat dětem v ústavní péči v České republice a v dalších postkomunistických zemích. Kniha, v níž se Rowlingová loučí se světem Harryho Pottera, se začne prodávat v Británii a v USA ve čtvrtek. Ve stejný den vyjde i český překlad knihy.

 

Bajky barda Beedleho zahrnují pět příběhů. Čtyři jsou nové, jeden - Příběh tří bratrů - čtenáři už znají ze sedmého, posledního dílu čarodějnické ságy Harry Potter a relikvie smrti. V posledním díle je také zmínka o tom, že knihu bajek odkázal profesor Brumbál ve své závěti Harryho spolužačce Hermioně. V knížce jsou i Brumbálovy komentáře nalezené v jeho papírech po jeho smrti, uvedla Rowlingová.

 

Výtěžek z knihy, která se zřejmě stane mezinárodním bestsellerem, půjde organizaci The Children's High Level Group (CHLG), kterou Rowlingová založila s europoslankyní Emmou Nicholsonovou. "CHLG pomáhá zranitelným dětem ve východní Evropě. Statisíce dětí tam žijí v otřesných podmínkách v ústavech. Jen čtyři procenta z nich jsou sirotci," uvedla Rowlingová na svých webových stránkách k vydání poslední knihy.

 

Rowlingová v minulých letech kritizovala užívání klecových lůžek v České republice. CHLG začala nejprve pracovat v Rumunsku, pak svou činnost rozšířila i do Moldavska, Gruzie, Arménie a ČR.

 

Autorka se knihou loučí se ságou, kterou psala po 17 let. "Je extraktem témat z knížek o Harrym Potterovi. Její psaní bylo nejhezčím možným způsobem, jak se rozloučit se světem, který jsem měla ráda a žila v něm 17 let," napsala Rowlingová. Kniha ale nemusí být jejím úplně posledním opusem o Harrym Potterovi, protože má v plánu ještě vydat encyklopedii o příbězích čarodějnického učně.

 

Kniha bude slavnostně představena ve čtvrtek ve skotské národní knihovně v Edinburghu. Akce se zúčastní osmi až jedenáctileté děti ze škol v Edinburghu a okolí, které budou vybrány losem.

 

Bajky barda Beedleho zatím existovaly v sedmi exemplářích, které autorka vlastnoručně napsala a ilustrovala. Šest dala lidem, kteří se nějak podíleli na vydávání jejích děl. Sedmý byl vydražen před rokem za 1,95 milionu liber (tehdy 71,6 milionu korun).

 

Tento exemplář koupilo internetové knihkupectví Amazon, které připravilo 100.000 sběratelských výtisků tohoto rukopisu za 100 dolarů. Očekává se, že do prodeje půjde na 7,5 milionu výtisků knihy. Na charitu půjde nejen honorář Rowlingové, ale i čistý zisk knihkupců.

 

V Česku vydává Bajky nakladatelství Albatros.

 

Ve světě se zatím prodalo na 400 milionů knih o Harrym Potterovi, které byly přeloženy do 67 jazyků. Pět filmů zatím natočených podle knižních předloh dosáhlo světových tržeb 4,5 miliardy dolarů. Plánují se ještě tři snímky, poslední film bude totiž natočen ve dvou dílech.Další zprávy

Ve Velimi se testuje nová česká elektrická lokomotiva
Na internetu Spearsová porazila Obamu, byla vyhledávanější než on
Sampras věnoval prezidentu Klausovi raketu
Kardinál Vlk se těší na zimu, aby si mohl pořádně zalyžovat
Staré Vítkovice byly zapsány mezi památky evropského dědictví
Nové brněnské muzeum mapuje český a slovenský exil
Hodonínský archiv vystavil na dvě hodiny nejcennější pergameny

Nejčtenější

Přidat k oblíbeným, Zaslat na email


logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo tri65dni
logo tvp
hledat na Google v Česku Google v Česku
hledat na Google v Česku
  Přihlášení
  Registrace


  Vzhledy:
  Vlastni
  Sobota 8. 5. 2021 Svátek má Státní svátek
  Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz