< Předchozí  ^^  Další >
Nova: V pražské Staronové synagoze byla zničena gotická památka
20.03.07 20:43

 

Praha 20. března (ČTK) - V pražské Staronové synagoze byla při stavebních pracích zničena vzácná památka, gotická kamenná lavice ze 14. století. Dělníci si mysleli, že jde o novodobou část synagogy, která je dutá, a chtěli do ní vložit vzduchotechniku, uvedla dnes televize Nova. Jako vlastník je za památku zodpovědná židovská obec.

 

Magistrát vede s židovskou obcí správní řízení, ve kterém jí může dát pokutu až půl milionu korun. "To pochybení nebylo pouze na straně vlastníka, ale do značné míry bylo na straně projektanta, do určité míry na straně magistrátu a v neposlední řadě i na straně Národního památkového ústavu," řekl Nově radní pro kulturu Milan Richter. Židovská obec hodlá na místě kamenné gotické lavice vybudovat novou z původních materiálů.

 

Staronová synagoga byla postavena v raně gotickém slohu v poslední čtvrtině 13. století. Jde o nejvýznamnější a nejstarší dochovanou pražskou synagogu, která slouží bohoslužebným účelům s výjimkou let 1942 až 1945 nepřetržitě už 700 let. Od roku 1999 je v rekonstrukci.

 

"Z hlediska památek je to samozřejmě nedozírná škoda. Židovská obec měla přizvat památkáře, respektive památkový dohled a to se nestalo," řekl Nově ředitel památkové inspekce ministerstva kultury Jiří Varhaník.Další zprávy

ČSÚ: Život obyvatel ČR se opět prodloužil
Brno vilu Tugendhat potomkům původních majitelů nyní nevydá
Airbus A380 poprvé přistál na území USA
V Plzni vzniká muzeum Techmania
Vila Tugendhat zůstane zřejmě Brnu
Experti zpochybňují biopaliva z plodin
Chudí prý nepotřebují levné počítače, ale internet

Nejčtenější

Přidat k oblíbeným, Zaslat na email


logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo tri65dni
logo tvp
hledat na Google v Česku Google v Česku
hledat na Google v Česku
  Přihlášení
  Registrace


  Vzhledy:
  Vlastni
  Sobota 4. 7. 2020 Svátek má Prokop
  Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz