< Předchozí  ^^  Další >
Expozice v Prašné bráně přibližuje život ve středověku
05.04.07 13:02

 

Praha 5. dubna (ČTK) - Středověký život v Praze přiblíží zájemcům výstava, která byla otevřena v Prašné bráně. Je sestavena z reprodukcí iluminací z bible krále Václava IV. Podle Pražské informační služby (PIS) je expozice ojedinělá a mohla by zvýšit počet návštěvníků památky, kterých každoročně přivítá přes pět desítek tisíc.

 

V prvním patře Prašné brány se mohou lidé seznámit s královským dvorem. Sídlem českých panovníků byl od 80. let 14. století více než 100 let Králův dvůr, na jehož místě nyní stojí Obecní dům. Prašná brána stojí hned vedle.

 

Expozice v druhém patře je věnována středověkému městu, například tržištím, slavnostem, módě, řemeslům, trestům a vězení, dobývání města i středověké rodině. V podkroví jsou reprodukce pozdějších dobových grafik s tématem Prašné brány.

 

Projekt je podle PIS ojedinělý. "Ze středověku se prakticky nedochovala žádná jiná grafická vyobrazení a iluminace jsou vlastně jediným obrazovým dokumentem, ze kterého můžeme získat představu o životě té doby," řekla Dagmar Houbová z PIS.

 

Prostřednictvím sluchátek si mohou návštěvníci poslechnout výklad k výstavě doplněný dalšími zvuky a hudbou. Měli by tak být podle PIS přímo vtaženi do atmosféry 15. století. Výklad je kromě češtiny také v angličtině, němčině, italštině, francouzštině, španělštině a němčině.

 

Pražský magistrát na dnešek sliboval k otevření nové expozice tiskovou konferenci, která se ale nekonala. Radní Milan Richter, který se jí měl účastnit, uvedl, že o akci nevěděl. Mluvčí magistrátu zase tvrdil, že si tiskovou konferenci zařizovali Richter a PIS.

 

Základní kámen Prašné brány byl položen v roce 1475, byla postavena na místě původní Horské brány. Jmenovala se Nová, nynější název získala začátkem 18. století, protože sloužila jako skladiště střelného prachu. Současný vzhled pětašedesát metrů vysoké brány pochází z druhé poloviny 19. století, kdy byla restaurována a dostavěna v pseudogotickém stylu.Další zprávy

Po zrušení vstupného byl zájem o sv. Víta jako jindy
Kniha papeže Benedikta XVI. vyjde 16. dubna
Změny klimatu v Evropě povedou k nedostatku vody i sněhu
Oteplování by mohlo negativně ovlivnit víno z jihu
Architekt tvrdí, že rozluštil tajemství stavby Velké pyramidy
Čína začala vyrábět vlastní letadlo pro regionální trasy
Nový projekt mapuje potenciál na výrobu energie ze slunce v EU

Nejčtenější

Přidat k oblíbeným, Zaslat na email


logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo tri65dni
logo tvp
hledat na Google v Česku Google v Česku
hledat na Google v Česku
  Přihlášení
  Registrace


  Vzhledy:
  Vlastni
  Sobota 4. 7. 2020 Svátek má Prokop
  Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz