< Předchozí  ^^  Další >
Čínský raketový test prý značně znečistil vesmír
11.04.07 15:29

 

Colorado Springs (USA) 11. dubna (ČTK) - Raketový test, při němž Čína v lednu úspěšně sestřelila svůj meteorologický satelit, uvolnil do vesmíru větší množství úlomků, než se původně předpokládalo. Podle agentury Reuters to dnes oznámilo velitelství letectva USA, podle něhož se zvýšilo riziko poškození některé z družic obíhajících okolo Země.

 

Dosluhující satelit FY-1C se podle zjištění Američanů po zásahu rozletěl na více než 1600 kusů. Většina z nich zůstane na oběžné dráze "celá desetiletí", konstatoval mluvčí velitelství Masao Doi.

 

Katalog vesmírného odpadu obsahoval k 10. lednu 2007 14.406 pozůstatků zařízení vyrobených člověkem, které putují okolo planety. Čínská zkouška provedená o den později tak zvýšila množství odpadu vyprodukovaného od počátku letů do vesmíru před 50 lety o více než deset procent, upozornila agentura.

 

Velitelství amerického letectva podle mluvčího předpokládá, že celkový počet úlomků ze zničeného satelitu, který obíhal Zemi ve výšce 865 kilometrů, bude ještě vyšší, neboť některé kusy nebylo možné kvůli příliš malým rozměrům vůbec zaznamenat. I ty však představují možné nebezpečí pro ostatní družice, které se pohybují po stejné orbitě.

 

Za největšího "znečistitele" oběžné dráhy byla dosud považována americká nosná raketa Pegasus, která se v červnu 1996 rozlomila na 712 kusů.Další zprávy

V K. Varech začala výstava o tzv. třetím odboji v Československu
Seznam žijících druhů má přes milion položek
O Nový zákon na CD je mimořádný zájem
Rakouské ledovce dál tají
Po zrušení vstupného byl zájem o sv. Víta jako jindy
Expozice v Prašné bráně přibližuje život ve středověku
Kniha papeže Benedikta XVI. vyjde 16. dubna

Nejčtenější

Přidat k oblíbeným, Zaslat na email


logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo tri65dni
logo tvp
hledat na Google v Česku Google v Česku
hledat na Google v Česku
  Přihlášení
  Registrace


  Vzhledy:
  Vlastni
  Sobota 4. 7. 2020 Svátek má Prokop
  Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz