< Předchozí  ^^  Další >
Fakultní nemocnice zjišťuje nemoci střev pomocí speciální kapsle
06.01.08 15:47

 

Ostrava 6. ledna (ČTK) - Specialisté interní kliniky Fakultní nemocnice v Ostravě (FNO) diagnostikují nemoci střev pomocí takzvané kapslové enteroskopie. Speciální kapsle je vlastně miniaturní kamera, kterou člověk spolkne. Novou bezbolestnou metodu, která se ve světě používá zhruba deset let, si na vlastní kůži od loňského července vyzkoušelo 11 pacientů, řekl mluvčí nemocnice Tomáš Oborný.

 

Nemoci střev, které provázejí například neúnosné bolesti břicha, nadýmání nebo zvracení, se donedávna vyšetřovaly pouze jednou metodou, pro pacienty nepříjemnou - pomocí sondy, která se zavádí nosem, nebo ústy přes žaludek až do tenkého střeva. Toto vyšetření může provázet žaludeční nevolnost, občas dochází i k defekaci. Kapslová enteroskopie je podle speciality interní kliniky FNO Evžena Machytky naopak zcela detailní a bezbolestné vyšetření tenkého střeva, které pacienta nijak nezatěžuje.

 

"Je to ale pouze diagnostická metoda, u které není možnost odběru vzorku jako u běžné endoskopie. Nenahrazuje gastroskopii, ani koloskopii, přistupuje se k ní teprve až po vyloučení příčiny onemocnění v žaludku, nebo tlustém střevu," upozorňuje Machytka.

 

K vyšetření tenkého střeva jsou indikováni pacienti při podezření na zánětlivá a nádorová onemocnění, při nevysvětlitelné anémii, dlouhotrvajících bolestech břicha a horečkách, průjmech a podobně. Kapslovou enteroskopii už podle Machytky hradí všechny zdravotní pojišťovny. Cena jedné kapsle je 500 dolarů (necelých 8900 korun).

 

Miniaturní kamera váží podle Machytky pouze několik gramů. Obsahuje čočku, osvětlovací diodu, snímač a baterii, která má životnost osm hodin. Pacient přichází nalačno. Na tělo mu lékaři nalepí elektrody připojené k záznamníku, který má osm hodin připevněn na speciálním opasku. Pak se kapsle aktivizuje, pacient ji spolkne a po několika hodinách, až mu projde do tenkého střeva, může začít normálně jíst a pít.

 

Údajně jen díky kapslové enteroskopii ostravští specialisté například zjistili u devatenáctiletého muže závažný nález v tenkém střevě. Pacient se musí podrobit ještě dalšímu vyšetření ve Fakultní nemocnici Motol Praha.Další zprávy

Regulační poplatky u lékaře platí od ledna také vězni
MZ varuje před nebezpečným tělovým mlékem
Čtrnáct primářů karlovarské nemocnice oznámilo rezignace
Pacientů s chřipkou přišlo počátkem roku do ordinací méně
Patnáctiletý chlapec zemřel v Táboře na meningokoka
Rath: Poplatky vytáhnou z lidí až 12 miliard
Francouzské ministerstvo radí opatrnost s mobily pro děti

Nejčtenější

Přidat k oblíbeným, Zaslat na email


logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo tri65dni
logo tvp
hledat na Google v Česku Google v Česku
hledat na Google v Česku
  Přihlášení
  Registrace


  Vzhledy:
  Vlastni
  Sobota 4. 7. 2020 Svátek má Prokop
  Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz