< Předchozí  ^^  Další >
Rakovina plic je nejčastější onkologický zabiják mužů
26.11.08 12:49

 

Praha 26. listopadu (ČTK) - Rakovina plic je nejčastější onkologický zabiják českých mužů: ročně je zjištěna u 4600 mužů, 3900 zemře. Až třetina přijde ve fázi, kdy pro ně už žádná léčba není. Tři čtvrtiny případů jsou odhaleny v pokročilém stadiu, kdy vyhlídky na úspěch jsou omezené. Jen 15 procent může podstoupit operaci, která dává naději na úplné vyléčení. Novinářům to dnes řekl přednosta kliniky plicních nemocí a TBC Fakultní nemocnice Olomouc profesor Vítězslav Kolek.

 

"Karcinom plic je v Česku nejčastějším nádorem u mužů, tvoří u nich 22 procent všech nově vzniklých zhoubných nádorů," upřesnil. Problém je podle profesora v tom, že muži mají sklon své potíže podceňovat. Snadno tak může být přehlédnuta počáteční fáze vážného onemocnění. Odklad návštěvy u lékaře se může s odstupem času ukázat jako chyba, kterou nelze napravit. Lékaři proto prosazují screening pro kuřáky od 45 let, kteří jsou touto zhoubnou nemocí nejvíce ohroženi.

 

Podle Ivony Grygárkové ze stejné kliniky tvoří 70 procent pacientů s rakovinou plic kuřáci, 30 procent ale vznikne u lidí, kteří nikdy nekouřili. Kuřák si vykouřením 200.000 cigaret padesátkrát zvyšuje riziko vzniku rakoviny plic. Vliv však má i nezdravé životní prostředí, ionizující záření a některé chemické látky, jako je azbest, a také nesprávná životospráva, trvalý stres a nadměrné požívání alkoholu.

 

"Nejčastějšími příznaky rakoviny plic mohou být kašel, bolesti na hrudníku, opakované záněty plic a dušnost. Dále nechutenství, chrapot, hubnutí, horečky, vykašlávání krve a celková slabost," popsala Grygárková. Varující je podle ní zejména dlouhotrvající kašel.

 

Člověk s těmito obtížemi by měl navštívit svého praktického lékaře. Ten ho vyšetří, a pokud pojme podezření na plicní nádor, pošle ho na rentgen hrudníku. CT vyšetření a bronchoskopie, kdy se do průdušnice zavede tenká trubice s optickým vláknem, pak diagnózu a rozsah onemocnění upřesní.

 

Včas odhalený nádor lze operačně odstranit, většina nemocných ale je odkázána jen na konzervativní způsob léčby ozařováním, chemoterapií a nově i cílenou biologickou léčbou. Ta prodlouží život i velmi vážným pacientům.

 

Nemoc však bývá odhalena v samém počátku spíše náhodou, například při předoperačním vyšetření. Díky včasné diagnóze zdolal rakovinu plic s úspěchem například exprezident Václav Havel.Další zprávy

V krajích chybí testovací místa na HIV a AIDS
Nejlepší nemocnice v ČR je podle pacientů v Městci Králové
V USA poprvé současně zaznamenán ústup rakoviny
Podle UNICEF je nakaženo virem HIV stále příliš mnoho novorozenců
Mnozí vědci vřele doporučují krátké zdřímnutí během dne
Finančně nejzdravější jsou nemocnice v Praze, Brně a Kadani
Zakladatel

Nejčtenější

Přidat k oblíbeným, Zaslat na email


logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo tri65dni
logo tvp
hledat na Google v Česku Google v Česku
hledat na Google v Česku
  Přihlášení
  Registrace


  Vzhledy:
  Vlastni
  Pátek 1. 7. 2022 Svátek má Jaroslava
  Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz