< Předchozí  ^^  Další >
V krajích chybí testovací místa na HIV a AIDS
27.11.08 14:21

 

Praha 27. listopadu (ČTK) - V krajích chybí centra, kde by si lidé mohli nechat udělat test na virus HIV, novinářům to dnes řekl Jaroslav Jedlička ze Státního zdravotního ústavu (SZÚ). Ještě před dvěma lety prý existovala šedesátka poraden HIV/AIDS v síti státních zařízení, z nichž 42 poskytovalo bezplatné testování. Dnes jich testy nabízí jen šest. Problém spočívá mimo jiné v reorganizaci zdravotních ústavů a hygienických stanic v krajích a také v přerozdělování dotací. Tři čtvrtiny peněz na prevenci a léčbu HIV a AIDS míří do Prahy.

 

"Většina regionů nemá bezplatné testování, zdravotní ústavy sice fungují, ale nemohou testovat ani za peníze," řekl Jedlička. Přibližně 80 procent všech testů na přítomnost viru HIV v krvi dělá pražský Dům světla.

 

Orientační seznam zařízení, která možná nabízí testování, lze nalézt na webové stránce http://www.aids-pomoc.cz/info_testy_hiv.htm. Podle Jedličky je ale potřeba zatelefonovat si na příslušné místo a ověřit si, jestli to dané centrum test může udělat nebo ne. Situace se prý mění den ze dne.

 

Test by teoreticky mohl zařídit a zprostředkovat i praktický lékař, ne každý má ale sílu svému praktikovi říct o svém podezření z nákazy. Testy prý nabízejí i některé soukromé kliniky a specializovaná zařízení například pro ženy v sexuálním byznysu. Jedno z nich, středisko Rozkoš bez rizika v Bolzanově ulici v Praze, nabídne při příležitosti pondělního Světového dne boje proti AIDS všem zájemcům možnost testování viru HIV v krvi.

 

Počet případů HIV nákaz od roku 1996 pětkrát stoupl. V ČR se zjistilo už celkem 1170 případů HIV u Čechů a cizinců s trvalým pobytem. Podle Jedličky v listopadu přibylo zatím dalších osm případů. Podle odborných odhadů může v ČR žít až 2800 HIV pozitivních lidí, ne všichni o své nákaze tuší.

 

Letošní státní dotace 16,5 milionu korun představuje čtvrtinu peněz, které stát na problematiku HIV/AIDS dal před 12 lety. Podle informací, které zazněly na nedávném odborném semináři o AIDS, by ministerstvo zdravotnictví mělo příští rok celkové dotace na HIV/AIDS navýšit na 24 milionů korun, což je o 43 procent více než letos. Pořád je to ale méně než třeba v roce 2007. Tehdy činily dotace v této oblasti 33 milionů korun.

 

Letos si dotace mezi sebe rozdělilo 45 vybraných organizací. Z deseti milionů určených na neinvestiční akce šlo 41 procent na preventivní akce a kampaně, 27,8 procenta na léčbu a ani ne třetina na zajištění testování. Nadpoloviční většinu peněz získaly neziskové organizace, 43 procent dotací dostaly státní zdravotní zařízení.Další zprávy

Lékařka: Migranty v Česku trápí častěji než Čechy infekce i úrazy
Rakovina plic je nejčastější onkologický zabiják mužů
Nejlepší nemocnice v ČR je podle pacientů v Městci Králové
V USA poprvé současně zaznamenán ústup rakoviny
Podle UNICEF je nakaženo virem HIV stále příliš mnoho novorozenců
Mnozí vědci vřele doporučují krátké zdřímnutí během dne
Finančně nejzdravější jsou nemocnice v Praze, Brně a Kadani

Nejčtenější

Přidat k oblíbeným, Zaslat na email


logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo tri65dni
logo tvp
hledat na Google v Česku Google v Česku
hledat na Google v Česku
  Přihlášení
  Registrace


  Vzhledy:
  Vlastni
  Pátek 1. 7. 2022 Svátek má Jaroslava
  Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz