< Předchozí  ^^  Další >
Lidé se dnes mohou zdarma otestovat na HIV
01.12.08 07:40

 

Praha 1. prosince (ČTK) - Všichni zájemci si dnes můžou zdarma a anonymně nechat otestovat krev na přítomnost viru HIV v pražské poradně Rozkoš bez Rizika na Bolzanově ulici. Dnešní Světový den boje proti AIDS Pražanům připomenou také dobrovolníci, kteří budou na Václavském náměstí rozdávat kondomy a letáky o viru HIV a nemoci AIDS. Prezervativy a informace budou k dispozici také ve speciální "AIDS tramvaji", v níž cestujícím jejich dotazy zodpoví lékař.

 

Virus HIV už byl letos do konce října zjištěn u 128 lidí, to je o pět více než za celý loňský rok. Za celou historii testování se v ČR zjistilo 1170 nakažených Čechů a cizinců s trvalým pobytem. Zpočátku mírný vzestup HIV případů se v Česku sleduje zhruba od roku 2003, pak se zrychlil. V roce 2007 došlo k vzestupu počtu HIV pozitivních téměř o 30 procent. Nemoc AIDS propukla do konce října u 261 lidí, podlehlo jí zatím 140 lidí.

 

Roli na zvyšování nákaz hraje podle sexuologa Radima Uzla častější cestování a migrace. Od poloviny 80. let byla v ČR zjištěna nákaza u 302 cizinců, kteří se v ČR vyskytovali dočasně, a u 168 cizinců s trvalým pobytem. Zatímco dříve nakažení pocházeli především ze zemí subsaharské Afriky, od poloviny 90. let se poměr obrátil v neprospěch východní Evropy a zemí bývalého Sovětského svazu.

 

Vrásky na čele dělá odborníkům závažný nedostatek testovacích míst v ČR. V krajích je téměř nemožné nechat se anonymně a zdarma otestovat. Kolem 80 procent všech testů z celé republiky dělá pražský Dům světla. Zatímco počet případů HIV pozitivity strmě roste, státní dotace na prevenci a léčbu již několik let vytrvale klesají. Mírně se mají zvýšit příští rok, i tak to bude ale méně než třeba před dvěma lety.Další zprávy

Ředitel ZZS: Přeplněnost v pražských porodnicích trvá téměř rok
Vánoční cukroví lze upéct i pro cukrovkáře
Lysohlávky vyzkoušelo deset procent českých chlapců
Je vhodná doba nechat se očkovat proti chřipce
Výzkum u myší prý naznačil souvislost
Pražské porodnice berou akutní rodičky, záchranka hlásí potíže
Na jihu Moravy za sedm let přibylo HIV pozitivních na trojnásobek

Nejčtenější

Přidat k oblíbeným, Zaslat na email


logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo tri65dni
logo tvp
hledat na Google v Česku Google v Česku
hledat na Google v Česku
  Přihlášení
  Registrace


  Vzhledy:
  Vlastni
  Středa 23. 6. 2021 Svátek má Zdeňka
  Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz