< Předchozí  ^^  Další >
Porod císařským řezem údajně zvyšuje náchylnost dětí na astma
02.12.08 09:36

 

Londýn 2. prosince (ČTK) - Děti narozené císařským řezem jsou náchylnější k astmatu než děti narozené přirozenou cestou. Uvádí se to ve studii, kterou zveřejnil mezinárodní odborný časopis Thorax. Agentura Reuters ve zprávě o tom připomněla, že podobné výsledky ukázala i nedávná norská studie, ale že podle jiných není mezi císařským řezem a zdravotními problémy dětí, včetně astmatu, souvislost.

 

Tým vedený Caroline Reduitovou z Nizozemského ústavu pro zdraví a životní prostředí sledoval po osm let přes 2900 dětí narozených v době od května 1996 do prosince 1997. Ve věku osmi let bylo astmatem postiženo 12,4 procenta z nich.

 

Lékaři dospěli k závěru, že u dětí narozených císařským řezem je riziko astmatu o 80 procent vyšší než u ostatních. Nebezpečí je ještě vyšší, jestliže jeden z rodičů, a tím víc oba, trpí astmatem nebo nějakou alergií.

 

Autoři studie uvedli, že ženy by měly být na toto riziko upozorňovány. Konstatovali, že počet dětí postižených astmatem v posledních desetiletích přibývá, a to zvlášť v rozvinutých zemích, kde ženy stále častěji žádají porod císařským řezem, aniž jsou pro to lékařské důvody. V některých oblastech překračoval v roce 2000 podíl císařských řezů na celkovém počtu porodů 30 procent, zatímco v 70. letech to bylo jen pět procent.

 

Norská studie, která byla zveřejněna letos v červenci, konstatovala mírně zvýšené riziko astmatu u dětí narozených císařským řezem.

 

Astmatem trpí ve světě podle Reuters asi 300 milionů lidí. V České republice je podle nedávno zveřejněných informací evidováno asi 156.000 pacientů s astmatem, ale celkový počet lidí postižených touto chorobou, včetně jejích nejlehčích forem, se odhaduje na 800.000. Výrazně jich přibylo v posledních letech.Další zprávy

Pivo prospívá zdraví i kráse, tvrdí lékaři v pivní knize
Sarkozyho manželka Carla velvyslankyní v boji proti AIDS
Chřipka a nachlazení se zatím objevují hlavně na Moravě
Podle vědců přípravky s antioxidanty nezpomalují stárnutí
Ředitel ZZS: Přeplněnost v pražských porodnicích trvá téměř rok
Lidé se dnes mohou zdarma otestovat na HIV
Vánoční cukroví lze upéct i pro cukrovkáře

Nejčtenější

Přidat k oblíbeným, Zaslat na email


logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo tri65dni
logo tvp
hledat na Google v Česku Google v Česku
hledat na Google v Česku
  Přihlášení
  Registrace


  Vzhledy:
  Vlastni
  Středa 23. 6. 2021 Svátek má Zdeňka
  Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz