< Předchozí  ^^  Další >
Na jihu Moravy letos onemocněl rekordní počet lidí žloutenkou
28.11.08 12:19

 

Brno 28. listopadu (ČTK) - Na jihu Moravy letos hygienici zaznamenali rekordní počet lidí se žloutenkou typu A. Od počátku roku lékaři zjistili nemoc u 26 osob, loni bylo za celý rok nemocných deset. Podle odborníků není na jihu Moravy případů zdaleka tolik jako v Praze a středních Čechách. Mohlo by jich však dál přibývat, řekla dnes novinářům Renata Vaverková z krajské hygienické stanice.

 

"Nejvyšší nárůst jsme zaznamenali v září, říjnu a listopadu," uvedla Vaverková. Podle ní se zatím nezdá, že by žloutenka měla v kraji ohnisko, odkud by se šířila. Většina nemocných si ji přivezla z Prahy, středních Čech případně Olomouce. Často tak, že tam navštívila veřejné toalety.

 

V poslední době však podle lékařky přibývá nemocných mezi bezdomovci a lidmi, kteří navštěvují různá záchytná centra. "Mezi posledními případy je člověk, který žije běžným občanským životem, ale má silnější charitativní sklony a nechal u sebe několikrát přespat bezdomovce," uvedla lékařka.

 

V září zaznamenali hygienici i dva případy ve školách. Podle Vaverkové se však na rozdíl od některých dřívějších epidemií letos nemoc v dětských kolektivech nešíří. Ve skupině nemocných vedou mladí dospělí a dospělí, nejvíc nemocných je ve věkové kategorii od 25 do 34 let.

 

Žloutenku typu A označují hygienici za nemoc špinavých rukou. Prevencí je mytí rukou vodou a mýdlem, hlavně po použití toalety a před jídlem. Hepatitidou typu A onemocnělo od začátku roku v celé zemi celkem 1383 lidí. Loni to bylo pouze 128 lidí. Nejvíce je postižena Praha, následována Středočeským a Olomouckým krajem.Další zprávy

Lékařům v ČR se díky prevenci daří líp zvládat rakovinu prsu
Rozbor vlasů prý může napovědět celkový stav organismu
Lékařka: Migranty v Česku trápí častěji než Čechy infekce i úrazy
V krajích chybí testovací místa na HIV a AIDS
Rakovina plic je nejčastější onkologický zabiják mužů
Nejlepší nemocnice v ČR je podle pacientů v Městci Králové
V USA poprvé současně zaznamenán ústup rakoviny

Nejčtenější

Přidat k oblíbeným, Zaslat na email


logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo tri65dni
logo tvp
hledat na Google v Česku Google v Česku
hledat na Google v Česku
  Přihlášení
  Registrace


  Vzhledy:
  Vlastni
  Úterý 27. 9. 2022 Svátek má Jonáš
  Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz