< Předchozí  ^^  Další >
Francouzské ministerstvo radí opatrnost s mobily pro děti
04.01.08 12:14

 

Paříž 4. ledna (zpravodaj ČTK) - Francouzské ministerstvo zdravotnictví tento týden vyzvalo rodiče k opatrnosti při nákupu mobilních telefonů pro děti. Uvedlo sice, že dnes nejsou žádné vědecké důkazy, že by používání mobilů představovalo významné riziko pro zdraví, ale dodalo, že toto riziko nelze zcela vyloučit.

 

Ministryně zdravotnictví Roselyne Bachelotová v televizi řekla, že nepovažuje za užitečné mobily dětem zakazovat, ale vyzvala je, aby je používaly jen ve velmi nutných případech a aby pokud možno používaly soupravy umožňující mít volné ruce (kdy není telefon držen u hlavy).

 

V tisku se v této souvislosti objevily informace o možném zvýšení rizika některých nádorů, výzkum prý však zatím nelze považovat za průkazný. Světová zdravotnická organizace (WHO) ho od roku 2000 provádí ve třinácti zemích, z nichž zatím výsledky odevzdalo osm.

 

"Zdá se, že dosavadní výsledky naznačují zvýšení rizika pro lidi, kteří mobil používají dlouhou dobu (přes deset let) nebo kteří telefonují často. Určité metodologické aspekty ale neumožňují formálně vyvodit závěr, že riziko existuje," citoval dnes list La Croix Elisabeth Cardisovou z lyonského Mezinárodního střediska pro výzkum rakoviny, které s WHO na studii spolupracuje.

 

Prozatím hypotetické zvýšení rizika se prý týká nádorů na mozku, na sluchovém nervu a na slinné žláze.

 

"Zatím nevíme, zda jsou děti ohroženy víc než dospělí. Ale říkáme si, že pokud riziko existuje, budou mu děti možná vystaveny víc, protože jejich neurologický systém je ve vývoji a protože jsou vůbec citlivější na ionizující záření," řekla Cardisová.

 

Prohlášení ministerstva vzbudilo kritiku některých sdružení bojujících proti mobilům, a to jak kvůli své údajné nejasnosti, tak kvůli svému načasování. Přišlo totiž po nákupech vánočních dárků, mezi nimiž mobily, včetně mobilů pro děti, zaujímaly jedno z předních míst.Další zprávy

Rath: Poplatky vytáhnou z lidí až 12 miliard
Pocit štěstí nejspíš skutečně prospívá zdraví
Pravidelná a zdravá snídaně pomáhá shodit nadbytečná kila
Havířovská nemocnice otevřela nový urgentní příjem pacientů
Nemocnice vrátí peníze lidem, kteří platili opakovaně 90 Kč
MfD: Kvůli chybě musí chronicky nemocní kojenci u lékaře platit
MZ varuje před nebezpečnými dětskými bryndáky

Nejčtenější

Přidat k oblíbeným, Zaslat na email


logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo tri65dni
logo tvp
hledat na Google v Česku Google v Česku
hledat na Google v Česku
  Přihlášení
  Registrace


  Vzhledy:
  Vlastni
  Sobota 4. 7. 2020 Svátek má Prokop
  Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz