< Předchozí  ^^  Další >
Čtrnáct primářů karlovarské nemocnice oznámilo rezignace
04.01.08 17:03

 

Karlovy Vary 4. ledna (ČTK) - Celkem 14 ze 17 primářů nemocnice v Karlových Varech dnes oznámilo na shromáždění, které zorganizoval Lékařský odborový klub (LOK), rezignace na své funkce. Další lékaři ohlásili, že podají výpověď. Chtějí si tak od kraje vymoci splnění několika požadavků. Kraj je zřizovatelem Karlovarské krajské nemocnice a.s. (KKN), pod kterou spadají nemocnice v Karlových Varech, Sokolově a Chebu.

 

Podle předsedkyně představenstva KKN Věry Procházkové jsou dosavadní hrozby lékařů spíše proklamativní, s některými požadavky ale souhlasí. "Faktem je, že zatím jsme dostali jen čtyři rezignace a všem jsme nabídli možnost odchodu dohodou, ale dva to nepřijali," řekla.

 

Zdravotníci, jimž vyhlásili podporu i kolegové z chebské nemocnice, požadují, aby vedení krajské nemocnice a kraj zabránily odchodu zkušených lékařů. Chtějí také zveřejnit, jak a proč byla před dvěma lety pro řízení vybrána Česká zdravotní a.s., jíž smlouva ke konci roku vypršela. Dalšími požadavky je vypracování auditu, včetně vyvození konkrétní zodpovědnosti za případné nesrovnalosti, a dále návrat před dobu vzniku akciové společnosti. Znamenalo by to opětovné rozdělení organizace na tři samostatné nemocnice.

 

Na dnešním shromáždění oznámilo podání výpovědí i 17 z 20 lékařů interního oddělení a rezignovala i jeho hlavní sestra. Primář oddělení Jaroslav Žák byl mezi prvními, kdo rezignovali.

 

Podle Procházkové ale nové vedení akciové společnosti funguje jen několik dní, proto kritiku nechápe. "V pondělí se s lékaři setkáme a vysvětlíme jim, co chceme. Totéž sdělíme sestrám, následně pak totéž vysvětlíme v Sokolově a Chebu. Myslím, že když vynecháme politiku, zůstaneme u právní stránky věci, dohodneme se," míní Procházková.

 

Zdravotníkům se nelíbí nové složení představenstva, v němž nemá podle nich karlovarská nemocnice odpovídající zastoupení. Také činnost dozorčí rady je podle zástupců karlovarské nemocnice nepřijatelná. "Pokud naše požadavky nebudou splněny, chceme jít legální cestou, tedy odmítnutím souhlasu s přesčasovými hodinami. To by znamenalo směnný provoz a značné omezení péče o pacienty. Naše kroky musí mít veřejný dopad, protože i krajská nemocnice je veřejná a hospodaří s veřejnými prostředky," řekl dnes předseda LOK v karlovarské nemocnici Filip Berger.

 

Lékaři poukazují také už několik měsíců na údajné nehospodárné hospodaření, odtok peněz mimo zdravotnictví a téměř žádné informování personálu o toku prostředků. Procházková ale jakékoli obohacování odmítá. "To nemám zapotřebí. Naopak možná právě někteří lékaři z Karlových Varů mohli mít úzké vazby s některými firmami," uvedla.

 

Nicméně audit nemocnice jednoznačně podporuje. "Byli bychom blázni, kdybychom převzali řízení nemocnice bez zpracování auditu," řekla.

 

Zástupci vedení krajské nemocnice ani kraje nebyli na dnešní shromáždění pozváni. Ještě před ním řekl hejtman Josef Pavel, že situace v nemocnici je už neudržitelná. "Já se neustále dozvídám, že všichni rezignují, ale ředitel o tom nic neví. Nevím, kdo pořád vypouští podobné poplašné zprávy a o co jim vlastně jde. Jestli chtěli karlovarští lékaři ovládnout představenstvo, to považuji za nefér vůči Sokolovu a Chebu," řekl Pavel.

 

Poukázal také na to, že zatímco lékaři si v karlovarské nemocnici loni zvýšili platy, nyní se snaží do svého boje vtáhnout i sestry, které takové navýšení neměly. "Řekl jsem dost. Chceme zvýšit naopak platy sestrám o deset procent," dodal hejtman.

 

Spory o podobu krajských nemocnic se táhnou už od poloviny minulého roku, kdy se začalo s optimalizací lůžkové péče. Přinesla mimo jiné i rušení některých oddělení v Chebu, což vyvolalo silný odpor. Přes tyto kroky ale záměr počítal s ponecháním základních a některých specializovaných oddělení v Sokolově a Chebu. Podle karlovarských lékařů by ale centralizace služeb do Varů měla být naopak intenzivnější.

 

Plány kraje ale výrazně podkopalo působení České zdravotní, která krajskou nemocnici řídila. Přes očekávané úspory se totiž nemocnice dostaly spíše do ztrát.Další zprávy

MZ varuje před nebezpečným tělovým mlékem
Pacientů s chřipkou přišlo počátkem roku do ordinací méně
Patnáctiletý chlapec zemřel v Táboře na meningokoka
Rath: Poplatky vytáhnou z lidí až 12 miliard
Francouzské ministerstvo radí opatrnost s mobily pro děti
Pocit štěstí nejspíš skutečně prospívá zdraví
Pravidelná a zdravá snídaně pomáhá shodit nadbytečná kila

Nejčtenější

Přidat k oblíbeným, Zaslat na email


logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo tri65dni
logo tvp
hledat na Google v Česku Google v Česku
hledat na Google v Česku
  Přihlášení
  Registrace


  Vzhledy:
  Vlastni
  Sobota 4. 7. 2020 Svátek má Prokop
  Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz