< Předchozí  ^^  Další >
Lékařka: Migranty v Česku trápí častěji než Čechy infekce i úrazy
27.11.08 16:02

 

Praha 27. listopadu (ČTK) - Migranty v Česku častěji než většinovou populaci trápí psychické poruchy a problémy se zažívacím ústrojím. Souvisí to s nároky na přizpůsobení novým životním podmínkám. Častěji trpí infekcemi jako tuberkulóza, HIV/AIDS a pohlavní nemoci, vyšší je u nich i výskyt pracovních úrazů, řekla ČTK Helena Hnilicová z 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy, která je manažerkou české části evropského projektu zaměřeného na zdraví a zdravotní péči pro migranty a menšiny.

 

Migranti tvoří čtyři procenta obyvatel, ale 17 procent případů TBC, 20 procent případů HIV/AIDS a 32 procent případů syfilis je zjištěno právě u nich. Pro cizince bývá problém najít si lékaře, problém mají s komunikací, neznají své nároky. Nemají informace o tom, jak čerpat zdravotní péči.

 

"Migranti utrpí při práci úraz třikrát častěji než Češi, přitom jsou v průměru kratší dobu v pracovní neschopnosti. Lze se domnívat, že zdravotní péče není tak kvalitní a rozsáhlá, jak by měla být," uvedla Hnilicová.

 

Projekt Mighealthnet, neboli informační síť o dobré praxi ve zdravotní péči o migranty a etnické menšiny v Evropě, má přispět k tomu, aby rostoucí počet migrantů měl šanci dostávat v případě potřeby přiměřenou a kvalitní zdravotní péči a aby země včas reagovaly na možné zdravotní problémy, které s migrací souvisejí.

 

"Jednou z možností, jak toho docílit, je rychlá výměna informací. K tomu slouží wiki stránky http://mighealth.net/cz. V 17 zúčastněných zemích mají stejnou strukturu a jsou vzájemně propojeny. Uživatelé mohou snadno získat informace o tom, co se v jiných zemích osvědčilo," řekla odbornice.

 

Stránky jsou určeny všem, kdo s migranty pracují - zdravotníkům, akademickým pracovníkům, politikům i představitelům migrantů samotných. Podle statistiků pobývá v Česku legálně přes 410.000 cizinců, podle odhadů se v zemi zdržuje nelegálně dalších až 200.000 cizinců. Největší část migrantů tvoří Ukrajinci, Slováci, Vietnamci a Rusové. Většina je ve věku od 20 do 65 let, což potvrzuje, že přicházejí především za prací. Děti a mladí do 18 let tvoří deset procent, migranti nad 65 let tři procenta.

 

Situace migrantů se během pobytu výrazně mění. Výzkumy podle Hnilicové ukázaly, že ti, kteří přišli do Česka za prací, se v porovnání s českou populací cítí zdravější, mají méně zdravotních problémů a výrazně méně chodí k lékařům. "Efekt zdravého migranta" se vysvětluje tím, že pro migraci se rozhodují hlavně lidé mladí a zdraví. Časem ale tuto výhodu ztrácejí a jejich zdraví se oproti většinové společnosti zhoršuje.Další zprávy

Rozbor vlasů prý může napovědět celkový stav organismu
V krajích chybí testovací místa na HIV a AIDS
Rakovina plic je nejčastější onkologický zabiják mužů
Nejlepší nemocnice v ČR je podle pacientů v Městci Králové
V USA poprvé současně zaznamenán ústup rakoviny
Podle UNICEF je nakaženo virem HIV stále příliš mnoho novorozenců
Mnozí vědci vřele doporučují krátké zdřímnutí během dne

Nejčtenější

Přidat k oblíbeným, Zaslat na email


logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo tri65dni
logo tvp
hledat na Google v Česku Google v Česku
hledat na Google v Česku
  Přihlášení
  Registrace


  Vzhledy:
  Vlastni
  Úterý 27. 9. 2022 Svátek má Jonáš
  Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz