< Předchozí  ^^  Další >
Teorie, že interrupce působí depresi, je prý politicky motivovaná
04.12.08 11:50

 

Washington 4. prosince (ČTK) - Žádná vysoce kvalitní studie do dnešní doby neprokázala, že by interrupce působila ženám psychické problémy či takzvaný postpotratový syndrom. Oznámili to dnes vědci z Univerzity Johnse Hopkinse v americkém Baltimoru, podle nichž se prosazování této teorie zdá být politicky motivované.

 

Interrupce jsou žhavým politickým tématem ve Spojených státech, kde množství členů Kongresu, zákonodárců v jednotlivých státech i řadových voličů usiluje o jejich zákaz.

 

"Americký nejvyšší soud mezi zdůvodněními pro omezení pozdních interrupcí uvedl mimo jiné jejich škodlivé dopady na duševní zdraví žen, i když s poznámkou, že 'neexistují spolehlivá data pro posouzení tohoto fenoménu'," všimli si experti z Univerzity Johnse Hopkinse.

 

Proto se tým odborníků z tohoto vzdělávacího zařízení rozhodl prověřit 21 různých studií, jichž se v letech 1989 až 2008 zúčastnilo celkem přes 150.000 žen. Vědci přitom zjistili, že kvalitní výzkum neukazuje významnější rozdíl v dlouhodobém duševním zdraví žen, které se rozhodly pro předčasné ukončení těhotenství, a ostatními.

 

"Nejkvalitnější výzkumné materiály neprokazují existenci takzvaného pospotratového syndromu, jako ekvivalentu například posttraumatické stresové poruchy," konstatoval Robert Blum, vedoucí projektu, jehož výsledky byly zveřejněny v časopise Contraception (Antikoncepce). "... studie s nejhorší metodikou ovšem logicky shledávají negativní dopady interrupcí na duševní zdraví pacientek," dodal s tím, že "někteří vědci nadále provádějí výzkum inspirovaný politicky motivovanými otázkami".

 

"Na základě dostupných důkazů by duševní problémy neměly hrát v interrupční politice roli. Pokud skutečně jde o to ženám pomoci, neměla by být vědecká fakta zkreslována ve prospěch politické agendy," dodala Vignetta Charlesová, výzkumnice a doktorandská studentka na Univerzitě Johnse Hopkinse, jež se na projektu podílela.

 

Podle amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí se každoročně rozhodne pro interrupci 1,29 milionu Američanek. Ve světě podstoupí legální interrupci každý rok odhadem 25 milionů žen.Další zprávy

FN v Brně otevřela na úkor Úrazové nemocnice traumacentrum
Šéf ÚN: V Brně by měla být dvě traumacentra, nikoliv jedno
V Řecku začne od 1. července 2009 platit zákaz kouření
Odborníci: O seniory by se měly více starat rodiny i stát
Lékaři podpořili reformu, podle Kubka jde o Julínkův fanklub
Ženám konzumujícím moc alkoholu hrozí fibrilace srdečních síní
Známé české ženy nafotily kalendář proti rakovině prsu

Nejčtenější

Přidat k oblíbeným, Zaslat na email


logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo tri65dni
logo tvp
hledat na Google v Česku Google v Česku
hledat na Google v Česku
  Přihlášení
  Registrace


  Vzhledy:
  Vlastni
  Středa 23. 6. 2021 Svátek má Zdeňka
  Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz