< Předchozí  ^^  Další >
Obtíže s prostatou má čtvrtina mužů starších 40 let
04.12.08 13:12

 

Praha 4. prosince (ČTK) - Bezmála každého čtvrtého muže staršího 40 let trápí v Česku podle odborníků obtíže s prostatou, častým onemocněním je zejména zbytnělá prostata. Může jim však hrozit také zhoubný karcinom prostaty, který je třetím nejčastějším nádorovým onemocněním způsobujícím úmrtí českých mužů. Lidé by proto v případě potíží s močením neměli váhat s návštěvou odborného lékaře, řekl dnes v Praze urolog Jiří Brdlík.

 

"Strach a obavy nejsou na místě, vyšetření jsou nebolestivá a jen jimi lze včas odhalit zhoubný nádor prostaty, který se může projevovat stejnými obtížemi při močení," řekl Brdlík.

 

Prostata (předstojná žláza) se u mužů nachází pod močovým měchýřem. Tvoří se v ní tekutina, která je hlavní součástí ejakulátu. V mládí mívá velikost kaštanu a hmotnost do 20 gramů; ve stáří však její váha může vzrůst až desetinásobně.

 

Zbytnění prostaty, odborně nazývané benigní hyperplazie prostaty, vyvolávají hormonální změny způsobené přibývajícím věkem; nadměrný růst jejích buněk zužuje močovou trubici a ztěžuje mužům močení. Zbytnění se proto projevuje potřebou častého močení, které nemocné lidi navíc často budí během noci. Dalšími příznaky jsou slabý proud moči a nedokonalé vyprázdnění močového měchýře; močení navíc může bolet.

 

Choroba může postihovat již některé třicátníky, obvykle se projevuje po dosažení 40 let. Zbytněním prostaty v kategorii nad 60 let trpí dokonce 40 procent mužů. Muži starší 50 let by se proto podle odborníků návštěvám u urologa neměli vyhýbat.

 

Muži se o onemocněních prostaty mohou informovat na internetové stránce www.mojeprostata.cz. Na této adrese naleznou i seznam urologů v jednotlivých krajích, u nichž se mohou prostřednictvím internetu bezplatně objednat na konkrétní den a hodinu podle vlastního výběru.Další zprávy

Julínek: Nové traumacentrum bude pohodlnější pro pacienty
FN v Brně otevřela na úkor Úrazové nemocnice traumacentrum
Teorie, že interrupce působí depresi, je prý politicky motivovaná
Šéf ÚN: V Brně by měla být dvě traumacentra, nikoliv jedno
V Řecku začne od 1. července 2009 platit zákaz kouření
Odborníci: O seniory by se měly více starat rodiny i stát
Lékaři podpořili reformu, podle Kubka jde o Julínkův fanklub

Nejčtenější

Přidat k oblíbeným, Zaslat na email


logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo tri65dni
logo tvp
hledat na Google v Česku Google v Česku
hledat na Google v Česku
  Přihlášení
  Registrace


  Vzhledy:
  Vlastni
  Sobota 8. 5. 2021 Svátek má Státní svátek
  Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz