< Předchozí  ^^  Další >
Julínek: Nové traumacentrum bude pohodlnější pro pacienty
04.12.08 15:17

 

Brno 4. prosince (ČTK) - V novém traumacentru, otevřeném dnes ve Fakultní nemocnici Brno, budou mít podle ministra Tomáše Julínka pacienti lepší péči než měli dosud v Úrazové nemocnici. Řekl to novinářům při otevírání centra. Jako záchranář prý před dvaceti lety do Úrazové nemocnice pacienty rád vozil a vážil si erudice tamních lékařů. Jejich odborné dovednosti si prý cení i dnes, ale vadí mu zastaralá nemocnice, jíž chybějí návaznosti na některé obory, uvedl.

 

Rozdíl mezi oběma traumacentry dnes ministr demonstroval na zranění svého kolegy z vlády Cyrila Svobody. Ministr před několika lety prodělal autonehodu, při níž si poranil krční páteř. Záchranáři ho převezli do Úrazové nemocnice. Záhy ale lékaři zjistili, že pacient potřebuje vyšetření magnetickou rezonancí, přístroj však neměli k dispozici. Svobodovi proto nasadili na krk krunýř, aby páteř zafixovali, a převezli ho do svatoanenské nemocnice. Tam krunýř sundali, vyšetřili nemocného, pomůcku opět na krk připevnili a převezli ho zpět.

 

V nové traumatologii by podle Julínka pacienta lékaři přemístili pouze ze záchranářského vaku na lůžko. Na potřebné vyšetření by ho vezli nejdál několik desítek metrů uvnitř budovy.

 

"Záleží mi na tom, aby žádný pacient v ČR nemusel podstoupit toto martýrium," řekl o Svobodově případu Julínek.

 

Moderní traumacentrum v Brně-Bohunicích by podle Julínka mělo být schopno přijmout všechny vážně raněné z jihu Moravy a Vysočiny. Loni ošetřili v nemocnici podle údajů ministerstva 240 polytraumat, v Úrazové nemocnici jich bylo 167 a ve Fakultní nemocnici U svaté Anny 112. Bohunice nyní podle ministra zvládnou celou kapacitu a budou připraveny přijmout i víc zraněných najednou, pokud by se v regionu stala například vážná hromadná dopravní nehoda. Ministerská čísla ale zpochybnili odboráři Úrazové nemocnice. V jejich zařízení prý loni ošetřili nejvíc polytraumat ze všech nemocnic v ČR.

 

Podle ředitele Krause bude pro vážně raněné v Bohunicích na traumatologii připraveno 62 nových lůžek. Úrazová nemocnice jich má kolem 50, uvedl.

 

Rozhodnutí ministra zrušit traumacentrum v Úrazové nemocnici kritizoval hejtman Michal Hašek, primátor Brna Roman Onderka (oba ČSSD) ale i stávající ředitel Úrazové nemocnice Petr Svoboda. Dnes uvedl, že region potřebuje dvě traumacentra. Krátce poté ho Julínek odvolal.Další zprávy

Julínek odvolal šéfa brněnské Úrazové nemocnice
Obtíže s prostatou má čtvrtina mužů starších 40 let
FN v Brně otevřela na úkor Úrazové nemocnice traumacentrum
Teorie, že interrupce působí depresi, je prý politicky motivovaná
Šéf ÚN: V Brně by měla být dvě traumacentra, nikoliv jedno
V Řecku začne od 1. července 2009 platit zákaz kouření
Odborníci: O seniory by se měly více starat rodiny i stát

Nejčtenější

Přidat k oblíbeným, Zaslat na email


logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo tri65dni
logo tvp
hledat na Google v Česku Google v Česku
hledat na Google v Česku
  Přihlášení
  Registrace


  Vzhledy:
  Vlastni
  Sobota 8. 5. 2021 Svátek má Státní svátek
  Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz