< Předchozí  ^^  Další >
Lékařka: Očkování chlapců ochrání ženy před rakovinou
04.12.08 16:23

 

Praha 4. prosince (ČTK) - Nejen dívky, ale i chlapci se mohou nechat očkovat proti virům, které způsobují rakovinu děložního čípku a genitální bradavice. Odborníci doporučí vakcínu zejména chlapcům od devíti do 15 let. V budoucnu to může ochránit je samotné, ale i jejich partnerky. Lidský papilomavirus, který je původce rakoviny děložního čípku, se totiž přenáší pohlavním stykem z muže na ženu. Novinářům to dnes řekla onkogynekoložka Lucie Mouková.

 

Doporučený věk očkování je podle Moukové spíše orientační. Očkovat se mohou nechat podle ní i mladí muži do 26 let. Vakcína je ochrání i před karcinomem penisu a konečníku. Tento druh nádoru je velmi raritní, tvoří jedno procento nádorových nemocí. Nicméně ochrana pro sexuální partnerku je podle Moukové díky vakcíně devadesátiprocentní.

 

Očkovací látku může chlapcům vpíchnout jejich dětský lékař, stejně jako děvčatům. Pokud již dívky začaly sexuálně žít, měly by se před očkováním podrobit gynekologické prohlídce. Dívky se mohou nechat očkovat od devíti až do 26 let. Nyní se dokončují studie, které mají prokázat vhodnost a účinnost očkování také pro ženy do 45 let. "První výsledky hovoří o poklesu možnosti onemocnět o 91 procent," řekla Mouková.

 

V ČR jsou k dispozici dvě očkovací látky proti papilomavirům. Jedna z nich se používá přesně dva roky. Za tu dobu jí bylo naočkováno více než 52.000 lidí. Očkuje se v celkem 108 zemích. Na celém světě se píchlo 36 milionů dávek vakcíny. Kompletní očkování se skládá ze tří dávek.

 

Očkování proti papilomavirům je velmi nákladné. Všechny tři dávky přijdou na zhruba 11.000 korun.

 

Rakovina děložního čípku je ročně zjištěna u tisícovky žen, 400 jí každý rok podlehne. To je dvakrát víc než v jiných evropských zemích. Po karcinomu prsu je rakovina děložního čípku druhou nejčastější nádorovou nemocí českých žen.

 

Nemoc může odhalit cytologické vyšetření u gynekologa. Ženy by proto měly pravidelně chodit ke svému gynekologovi. Podle odhadu gynekologů chodí na pravidelné prohlídky jen polovina českých žen.Další zprávy

Hejtmani jsou proti rušení traumacenter
Julínek odvolal šéfa brněnské Úrazové nemocnice
Julínek: Nové traumacentrum bude pohodlnější pro pacienty
Obtíže s prostatou má čtvrtina mužů starších 40 let
FN v Brně otevřela na úkor Úrazové nemocnice traumacentrum
Teorie, že interrupce působí depresi, je prý politicky motivovaná
Šéf ÚN: V Brně by měla být dvě traumacentra, nikoliv jedno

Nejčtenější

Přidat k oblíbeným, Zaslat na email


logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo tri65dni
logo tvp
hledat na Google v Česku Google v Česku
hledat na Google v Česku
  Přihlášení
  Registrace


  Vzhledy:
  Vlastni
  Neděle 25. 7. 2021 Svátek má Jakub
  Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz