< Předchozí  ^^  Další >
Štěstí je prý nakažlivé, ale v zaměstnání to neplatí
05.12.08 08:01

 

Londýn 5. prosince (ČTK) - Štěstí je nakažlivé a šíří se "ve vlnách" mezi přáteli a mezi členy rodiny, ale ne mezi kolegy na pracovišti. Tvrdí to studie, o níž píše nejnovější číslo periodika British Medical Journal.

 

Badatelé dospěli k závěru, že skupiny šťastných nebo nešťastných lidí se vytvářejí podle kritérií společenské a geografické blízkosti. Pravděpodobnost, že někdo se začne cítit šťastný, se prý zvyšuje o 42 procent, žije-li v okruhu 800 metrů jeho přítel, který se sám stane šťastným. Pravděpodobnost klesá na 25 procent, žije-li přítel v okruhu půldruhého kilometru a se zvětšující se vzdáleností se dál snižuje.

 

V případě soužití ve šťastným partnerem se šance na pocit štěstí zvyšují o osm procent. Pokud v sousedství žije nějaký blízký příbuzný, stoupají šance o 14 procent a sousedství se šťastnými sousedy zvyšuje pravděpodobnost o plných 34 procent. Paradoxnost těchto čísel se ve zprávě agentury AFP, která o studii informovala, nijak nevysvětluje.

 

Štěstí prý ale není nakažlivé na pracovišti. "Kolegové v práci úroveň pocitu štěstí neovlivňují," uvádí se ve studii.

 

Jejími autory jsou Nicholas Christakis z Harvard Medical Scool a James Fowler z univerzity v San Diegu v Kalifornii. Posuzovali vzorek 5124 lidí ve věku 21 až 70 let, kteří byli sledováni v letech 1971 až 2003.

 

British Medical Journal v úvodníku označil studii za revoluční a napsal, že by mohla mít dopady na veřejné zdraví. "Pokud se štěstí skutečně přenáší prostřednictvím sociálních vztahů, mohlo by to nepřímo přispět k podobnému přenášení zdraví, což by významně ovlivnilo tvorbu politiky" v příslušné oblasti, napsal časopis.Další zprávy

I pasivní kouření může poškodit plodnost žen
Hospice žádají deset milionů na péči o nevyléčitelně nemocné
Hejtmani jsou proti rušení traumacenter
Lékařka: Očkování chlapců ochrání ženy před rakovinou
Julínek odvolal šéfa brněnské Úrazové nemocnice
Julínek: Nové traumacentrum bude pohodlnější pro pacienty
Obtíže s prostatou má čtvrtina mužů starších 40 let

Nejčtenější

Přidat k oblíbeným, Zaslat na email


logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo tri65dni
logo tvp
hledat na Google v Česku Google v Česku
hledat na Google v Česku
  Přihlášení
  Registrace


  Vzhledy:
  Vlastni
  Neděle 26. 6. 2022 Svátek má Adriana
  Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz