< Předchozí  ^^  Další >
Rowlingová ocenila pokrok kolem klecových lůžek v ČR
05.12.08 11:09

 

Londýn 5. prosince (zpravodaj ČTK) - Britská autorka J.K. Rowlingová při čtvrtečním slavnostním uvedení své knihy Bajky barda Beedleho v Edinburghu ocenila, že chlapec, kvůli němuž zahájila kampaň proti užívání klecových lůžek v České republice, již není takto uzavírán a dělá pokroky. Ředitelka její nadace The Children's High Level Group (CHLG) působící v ČR pak podle dnešního vydání listu The Scotsman chválila spolupráci českých úřadů.

 

Rowlingová ve skotské národní knihovně v Edinburghu ve čtvrtek četla dvěma stovkám dětí z nové knížky, která vyšla po celém světě. Výtěžek z prodeje knihy, které bylo vytištěno osm milionů exemplářů, dostane právě CHLG, která vedle ČR působí i v Rumunsku, Gruzii, Moldavsku a Arménii.

 

V Edinburghu Rowlingová vzpomínala na novinový článek, který četla před čtyřmi lety, když byla těhotná. V nedělníku The Sunday Times byl snímek tehdy pětiletého Vaška Knotka uzavřeného v klecovém lůžku. "Pořád jsem myslela na toho chlapce, který byl držen v kleci 24 hodin denně," řekla ve čtvrtek Rowlingová.

 

"S potěšením mohu říci, že ten chlapec již vůbec není umísťován do klecového lůžka," prohlásila. "Svými pokroky každý den překvapuje své opatrovníky."

 

Podle listu The Scotsman má nyní Vašek individuální terapii. Ředitelka CHLG Georgette Mulheirová uvedla, že se vrátí do konce příštího roku domů nebo bude umístěn do specializované pěstounské péče.

 

Pokud se tak stane, tak by ho J. K. Rowlingová navštívila, uvedla Mulheirová. "(Vašek) skoro nemluví, ale začíná používat slova. Není vůbec agresivní."

 

"Byl by to úspěch, kdybychom to mohli udělat jen pro deset dětí," řekla Rowlingová. "Doufáme, že to budeme moci udělat pro milion."

 

Vašek Knotek je v ústavu v Rábech ve východních Čechách. Tento ústav bude jednou z prvních institucí, který bude spolupracovat s odborníky placenými CHLG. Vláda dělá "fantastický pokrok" a spolupracuje s CHLG na vyřazování klecových lůžek a podobných metod, cituje The Scotsman Mulheirovou.

 

Poté, co se Rowlingová začala o tuto problematiku zajímat, zakázala česká vláda od ledna 2007 užívání klecových a síťových lůžek v ústavech sociální péče. Praxi v psychiatrických léčebnách zatím reguluje metodika ministerstva zdravotnictví.Další zprávy

V Kolíně byl otevřen další babybox
I pasivní kouření může poškodit plodnost žen
Štěstí je prý nakažlivé, ale v zaměstnání to neplatí
Hospice žádají deset milionů na péči o nevyléčitelně nemocné
Hejtmani jsou proti rušení traumacenter
Lékařka: Očkování chlapců ochrání ženy před rakovinou
Julínek odvolal šéfa brněnské Úrazové nemocnice

Nejčtenější

Přidat k oblíbeným, Zaslat na email


logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo tri65dni
logo tvp
hledat na Google v Česku Google v Česku
hledat na Google v Česku
  Přihlášení
  Registrace


  Vzhledy:
  Vlastni
  Středa 6. 7. 2022 Svátek má Státní svátek
  Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz