< Předchozí  ^^  Další >
V Kolíně byl otevřen další babybox
05.12.08 12:54

 

Kolín 5. prosince (ČTK) - V kolínské nemocnici byl dnes otevřen další babybox pro záchranu odložených dětí. Je čtvrtým takovým zařízením ve Středočeském kraji a osmnáctým v zemi. Do konce roku se ještě otevře babybox v Jindřichově Hradci, který bude prvním v Jihočeském kraji, řekl novinářům předseda Nadačního fondu pro odložené děti Statim Ludvík Hess.

 

Kolínský babybox je na budově transfuzního a hematologického oddělení, je k němu samostatný vstup ze zadní strany nemocnice od parkoviště.

 

Podle primáře dětsko-kojeneckého oddělení nemocnice Reného Hrdličky zařízení umožní matkám, které se dostaly do velmi tíživé životní situace, zvolit takové řešení, které neohrozí život novorozence. "Nemocnice tak vychází vstříc matkám, které chtějí zůstat v anonymitě a zároveň mít jistotu, že bude o dítě postaráno. Jedná se pochopitelně o krajní řešení, jeho nevýhodou je mimo jiné to, že zdravotničtí pracovníci nemají žádné údaje o průběhu porodu, případně, zda před odložení do babyboxu dítě nemělo zdravotní problémy," dodal.

 

Podle Hesse zachránily babyboxy už 14 dětských životů, z toho čtyři letos. Rekordmanem je schránka v Hloubětíně, do níž bylo odloženo už devět novorozenců.

 

Schránky o rozměrech 100 krát 60 krát 50 centimetrů jsou vytápěny na 28 stupňů a opatřeny větráním. Po jejich uzavření se aktivují vizuální a akustické senzory, které přivolají odborný personál. Vybudování jednoho babyboxu přijde zhruba na 250.000 korun, náklady hradí sponzoři.

 

Odložení dítěte do babyboxu je legální a rodičce za to nehrozí žádný trest. Babyboxy jsou vždy instalovány v klidných místech u nemocnic, která zaručují zachování anonymity. Dvacátá schránka pro odložené děti se otevře 19. ledna v Šumperku a další bude od 4. února v Náchodě.Další zprávy

Euroklíče mají usnadnit život postiženým
Rowlingová ocenila pokrok kolem klecových lůžek v ČR
I pasivní kouření může poškodit plodnost žen
Štěstí je prý nakažlivé, ale v zaměstnání to neplatí
Hospice žádají deset milionů na péči o nevyléčitelně nemocné
Hejtmani jsou proti rušení traumacenter
Lékařka: Očkování chlapců ochrání ženy před rakovinou

Nejčtenější

Přidat k oblíbeným, Zaslat na email


logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo tri65dni
logo tvp
hledat na Google v Česku Google v Česku
hledat na Google v Česku
  Přihlášení
  Registrace


  Vzhledy:
  Vlastni
  Středa 6. 7. 2022 Svátek má Státní svátek
  Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz