< Předchozí  ^^  Další >
Julínek obvinil kolegy z ODS ze sabotování reforem
06.12.08 17:05

 

Praha 6. prosince (ČTK) - Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek hájil na vysočanském kongresu reformy, které se podle části ODS i veřejnosti výrazně podílely na prohře vládní koalice v krajských a senátních volbách. Část stranických kolegů obvinil ze sabotování změn ve zdravotnictví. Interpretaci, kterou používá i opoziční ČSSD odmítl se slovy, že "ani David Rath nedoufal, že kromě svých skalních a komunistických voličů osloví funkcionáře ODS".

 

Svou politiku před delegáty obhajovali také ministři průmyslu a obchodu Martin Říman, spravedlnosti Jiří Pospíšil a šéf sněmovní frakce ODS Petr Tluchoř.

 

Julínek si postěžoval, že údery zezadu od starostů za ODS, kteří začali populisticky vracet poplatky, pomohly při přípravě kampaně ČSSD. "Ještě horší ránu nám uštědřili někteří kandidáti do voleb, když se svou kampaní nelišili od svých komunistických a sociálně demokratických kandidátů v boji proti vlastní vládě," uvedl s narážkou na čerstvě zvoleného senátora a šéfa pražské záchranky Zdeňka Schwarze. Přiznal ale i svůj podíl viny v tom, že nepřesvědčil, že dobrá reforma přináší dobré zprávy pro voliče. "Měli jsme se pohádat, měl jsem vám vnutit hesla do voleb," připustil.

 

Tluchoř uvedl, že z 94 vládních návrhů v posledním roce byl jen jeden zamítnut. Naopak proti vůli klubu prošly sněmovnou jen tři zákony. Podle Tluchoře je to dobrý výsledek, i když se koaliční politici potýkají s rebely, jakými jsou zelené Olga Zubová a Věra Jakubková, ale i občanští demokraté Vlastimil Tlustý, Jan Schwippel a Juraj Raninec. Konstatoval, že už v říjnu měla vládní koalice dost hlasů k prosazení vzniku radarové základny protiraketové obrany USA v Brdech. Přijetí ale zabránili vnitrostraničtí rebelové ODS.

 

"To, že stovková vláda bude mít tento problém, jsme snad věděli 13. prosince 2006, kdy výkonná rada rozhodla o tomto koaličním projektu," poukázal na těsnou většinu koalice ve sněmovně Říman.

 

Chybou podle něj mohlo být pouze to, že po vládě "nic nedělajících socialistů" se kabinet vrhl do reforem moc rychle. "Začali jsme dohánět čas možná až překotně. Rovná daň, sblížení sazeb DPH, konsolidace veřejných rozpočtů, ořezání sociálních dávek, první začátek opravdové reformy zdravotnictví od revoluce, penzijní reforma, nový trestní kodex a další. Do toho církevní restituce, radar," vypočítal.

 

Není podle jeho názoru pravda, že vláda nekoná, že nemění a nereformuje zbytnělý, postsociálnědemokratický stát. "Fakt, že poplatky fungují, je evidentní a existují pro to nezpochybnitelné důkazy," zastal se Julínka.Další zprávy

Čínský pár se líbal tak vášnivě, až z toho dívka ohluchla
Euroklíče mají usnadnit život postiženým
V Kolíně byl otevřen další babybox
Rowlingová ocenila pokrok kolem klecových lůžek v ČR
I pasivní kouření může poškodit plodnost žen
Štěstí je prý nakažlivé, ale v zaměstnání to neplatí
Hospice žádají deset milionů na péči o nevyléčitelně nemocné

Nejčtenější

Přidat k oblíbeným, Zaslat na email


logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo tri65dni
logo tvp
hledat na Google v Česku Google v Česku
hledat na Google v Česku
  Přihlášení
  Registrace


  Vzhledy:
  Vlastni
  Pátek 1. 12. 2023 Svátek má Iva
  Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz