Praha 8. prosince (ČTK) - Chřipková epidemie Česku v nejbližších dvou týdnech nehrozí. ČTK to řekl epidemiolog Státního zdravotního ústavu (SZÚ) v Praze Jan Kynčl. "Chřipka se nyní jak v Česku, tak v Evropě vyskytuje zcela ojediněle," řekl. Obvykle se v této době vyskytuje chřipka častěji, a to zejména v zemích západní Evropy, uvedl.
Nemocnost se podle SZÚ mírně zvýšila zejména v Praze a v Plzeňském kraji. Zatímco v metropoli se zvýšil počet lidí s akutní respirační infekcí, u pacientů v Plzeňském kraji byly ve větší míře zjištěny chřipkové viry. V Plzeňském a Olomouckém kraji chřipce a jí příbuzným nemocem odolává do 150 lidí na 100.000 obyvatel.
Podle Kynčla však čísla mohou znamenat chřipce podobná onemocnění projevující se prudkým nárůstem teplot a bolestmi svalů a kloubů. Chřipkou onemocnělo v ČR v minulém týdnu 32 na 100.000 obyvatel, akutní potíže dýchacích cest mělo 1197 lidí ze 100.000.
Podle Kynčla obecně platí, že akutních respiračních infekcí bývá v Praze evidováno nejméně, naopak v Moravskoslezském kraji je nejvíce nemocných. Faktorů způsobujících tento jev je prý více, částečně to lze vysvětlit spekulací, že v Praze je více úředníků s vyššími platy, kteří si raději vezmou dovolenou než nemocenskou, proto se neobjeví ve statistikách, uvedl Kynčl.
Onemocnění dýchacích cest souvisí s poklesem teplot a pobytem v kolektivech. Chřipce lze předcházet včasným očkováním; protilátky se vytvoří zhruba za dva týdny. Pokud chřipka přece jen propukne, stane se tak podle Kynčla až po Novém roce. Proto je podle něj stále ještě čas na efektivní očkování.
Chřipka se objevuje každý rok v určitých epidemických vlnách. Ročně kvůli ní zemře kolem 2500 lidí, většinou seniorů. V době epidemie onemocní v Česku okolo 15 procent populace. Epidemie trvají šest až osm týdnů.