< Předchozí  ^^  Další >
Euroklíče mají usnadnit život postiženým
05.12.08 13:52

 

Praha 5. prosince (ČTK) - Tělesně postiženým i dalším lidem se ztíženou pohyblivostí, jako jsou maminky s kočárky a senioři, zřejmě do dvou let výrazně ulehčí život nové euroklíče. Jediným univerzálním klíčem si totiž budou moci odemknout toalety a výtahy a výtahové plošiny v řadě budov, využijí je i ve vlacích Českých drah. Novinářům to dnes v Praze řekla ministryně pro lidská práva a národnostní menšiny Džamila Stehlíková (SZ).

 

Nápad zřídit speciální klíče pro lidi s tělesným postiženým vznikl před více než dvěma desítkami let v Německu. Původně měly klíče pouze odemykat bezbariérové toalety na dálnicích; poté se jejich využití rozšířilo i na veřejné budovy, obchodní centra a do řady dalších míst. Vydávají se publikace a mapy, kde se dají najít seznamy takto vybavených zařízení.

 

V Česku je nyní pouze 80 míst, kde jsou instalovány eurozámky; klíčů bylo dosud rozdáno šest stovek. V příštím roce se do projektu zapojí Středočeský, Karlovarský, Královéhradecký a Pardubický kraj; v roce 2010 další čtyři kraje. Pavel Hříbek z Evropského institutu pro udržitelný rozvoj uvedl, že v ideálním případě by do dvou let v celé ČR mohlo být instalováno až 5500 eurozámků.

 

Pořizovací cena klíče činí asi 350 korun, instalace zámku stojí přibližně 5000 korun. Klíče ovšem budou držitelům průkazů pro postižené rozdávány bezplatně. Úřady i provozovatelé benzínových čerpadel a obchodů si mohou zažádat o instalaci eurozámků, za něž také nebudou muset nic platit. Náklady se budou hradit z různých fondů EU. Tělesně postiženým lidem bude rozdáno asi 330.000 euroklíčů; další desetitisíce klíčů dostanou mateřská centra.

 

Euroklíče jsou použitelné v celé EU; dá se jimi otevřít asi 100.000 zámků v řadě zemí. Cílem evropského projektu je, aby například norský turista cestující autem z Osla přes Kodaň, Berlín, Prahu a Vídeň do cílové destinace v Římě, měl cestou možnost každých 20 až 30 minut použít sociální zařízení, jež půjde odemknout euroklíčem.

 

V nových členských státech EU dosud euroklíče rozšířené nejsou. Jedním z cílů českého předsednictví unie v první polovině příštího roku s mottem Evropa bez bariér proto podle Stehlíkové bude právě snaha o větší zapojení těchto zemí do projektu.Další zprávy

Julínek obvinil kolegy z ODS ze sabotování reforem
V Kolíně byl otevřen další babybox
Rowlingová ocenila pokrok kolem klecových lůžek v ČR
I pasivní kouření může poškodit plodnost žen
Štěstí je prý nakažlivé, ale v zaměstnání to neplatí
Hospice žádají deset milionů na péči o nevyléčitelně nemocné
Hejtmani jsou proti rušení traumacenter

Nejčtenější

Přidat k oblíbeným, Zaslat na email


logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo tri65dni
logo tvp
hledat na Google v Česku Google v Česku
hledat na Google v Česku
  Přihlášení
  Registrace


  Vzhledy:
  Vlastni
  Pátek 1. 7. 2022 Svátek má Jaroslava
  Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz