< Předchozí  ^^  Další >
České muzeum hudby otevřelo výstavu o Jaroslavu Ježkovi
21.09.06 15:38

 

Praha 21. září (ČTK) - Skladatele a pianistu Jaroslava Ježka připomíná v Českém muzeu hudby výstava nazvaná podle jedné jeho melodie Život je jen náhoda. Od Ježkova narození uplyne 25. září sto let. Muzeum chce upozornit nejen na jeho jazzové působení v Osvobozeném divadle, ale i na Ježkův vklad do meziválečné moderní vážné hudby.

 

Výstava otevřená ode dneška do 26. února 2007 soustřeďuje Ježkovy rukopisy, dobové tisky, četné fotografie a tiskovou dokumentaci i umělcovy osobní předměty nebo dobové hudební nástroje a nahrávky.

 

Autorka Věra Šustíková zapojila rovněž interaktivní prvky. "Akcentovala jsem vážnou složku jeho odkazu, která se z povědomí vytrácí a není v současnosti tak známá," řekla na dnešní tiskové konferenci.

 

Jaroslava Ježka - společně s Jiřím Voskovcem a Janem Werichem - vnímá veřejnost především jako zakladatele tradice české moderní taneční písně a spolu s Emilem Františkem Burianem také písně politické. Ve své době byl v jazzu jako autor i se svým orchestrem na úrovni mezinárodní špičky, ale uznání v zahraničí získal až po předčasné smrti; zemřel 1. ledna 1942 v Americe.

 

V pražském Popmuseu v kulturním centru Kaštan je ode dneška do března 2007 souběžně zpřístupněna výstava sledující "druhý život" Jaroslava Ježka, tedy osudy díla tohoto "praotce české populární hudby" od roku 1942 do současnosti. Sleduje podle organizátorů "kdo, kdy a jak" se k Ježkovi a jeho práci vyjádřil "slovem i činem".

 

České muzeum hudby spravuje nejen Ježkovu pozůstalost, ale i zachovaný "modrý pokoj" - pracovnu v domě v Kaprově ulici, vymalovanou a zařízenou s ohledem na jeho oční vadu. Na Ježkův původní klavír tam na CD natočil letos jeho skladby klavírista Tomáš Víšek.

 

České muzeum hudby připravuje ke své výstavě také doprovodné programy. O Ježkovi vyšla rovněž nová kniha, kterou její autor František Cinger nazval Šťastné blues.Další zprávy

Ivan Král vystoupí na jediném koncertě v Paláci Akropolis
Janek Ledecký chystá retrospektivní koncert
Domácí hitparádu vede Wohnout s deskou Polib si dědu
Petr Skoumal vydal novou desku nazvanou Nebo cibule
Hradišťan vydává u brněnské firmy živou nahrávku
Kapela Už jsme doma pokřtí v Divadle Archa nové DVD
Kapela Support Lesbiens vydala po dvou letech novou desku

Nejčtenější

Přidat k oblíbeným, Zaslat na email


logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo tri65dni
logo tvp
hledat na Google v Česku Google v Česku
hledat na Google v Česku
  Přihlášení
  Registrace


  Vzhledy:
  Vlastni
  Úterý 27. 9. 2022 Svátek má Jonáš
  Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz