< Předchozí  ^^  Další >

[Informace] [Komentáře] [Fotky]
Rozhovor: Daniel Landa
30.04.09 11:06

Jaký jsi byl jako středoškolský student?

 

 

Obávám se, že jsem nebyl úplně z nejpilnějších. Studoval jsem hudebně – dramatický obor na konzervatoři a na některé své umělecké profesory jsem musel působit poměrně toporně.

 

 

Našel jsi v nějakém profesorovi pochopení pro svůj styl?

 

 

Je pravda, že už tenkrát ve mně spatřovala velkou naději profesorka na šanson. Líbil se jí můj styl a dost mě podporovala.

 

 

Jak vlastně funguje vaše domácnost, když se pustíte s manželkou Mirjam do společné práce a ani jeden nemáte vteřinu času navíc?

 

 

Celkem dobře. V rodinách, kde spolu žijí dva aktivní umělci, musejí zákonitě vznikat malé třecí plochy, ty se ale upraví provozem. Práce na Kvasce pro nás byla nezvyklá v tom, že máme přehozené role. V tomto případě je to manželka, kdo je autorem a hlavou tak velkého projektu, dosud to bylo spíš naopak. Stačilo si pár věcí vyjasnit a všechno fungovalo.

 

 

Letos jsi na turné po dlouhých třech letech. Proč vlastně nekoncertuješ častěji?

 

 

Ačkoli mi některá média podsouvají něco jiného, já příliš nestojím o pozornost, jakou s sebou takové velké koncerty pochopitelně nesou. Mnohem radši sám tiše pozoruji okolí, než abych se vystavoval pohledům tisícových davů. Dost tím strádám, vysiluje mě to. Nejspokojenější jsem, když můžu někde v klidu tvořit a nejsem nikomu na očích.

 

 

Občas jsi vystoupil také za komorního hudebního doprovodu v menších sálech s unplugged programem. Budeme mít ještě někdy možnost tě takto vidět?

 

 

Myslím, že ano, a že dokonce bude takových vystoupení přibývat. Jsou pro mě daleko méně ubíjející, navíc mi komorní prostředí vyhovuje. Velkých koncertů už moc nebude…

 

 

V září měl v pražském Divadle Kalich premiéru muzikál tvé manželky Mirjam Touha, k němuž jsi napsal hudbu a písňové texty. Jak nové představení hodnotíš?

 

 

Je bezvadné, udělalo mi velkou radost. Je to naše první společné představení, z něhož čiší vyložená pohoda. Muzikál je inspirován filmem Kvaska, ale je zde více písní a zajímavých tanečních čísel.

 

 

Proč jsi se rozhodl vstoupit do světa muzikálu jako autor?

 

 

Vzal jsem to jako výzvu vytvořit muzikál, v němž je daleko důležitější, co se děje uvnitř příběhu, než jaké stojí na jevišti kulisy a jak drahé mají herci kostýmy. Muzikál jako žánr mě nikdy neurážel, neiritoval. Je to umělecká disciplína jako jakákoli jiná. Nemám rád řeči, co je v určitých kruzích módní vést: ježíš, zase další muzikál, no to už snad není možný! Přijde mi to stejné, jako kdyby si někdo stěžoval: Ježíš, zase další divadlo, no to už snad není možný! Muzikálových produkcí je v současné době opravdu hodně a jsou to představení velice rozdílných kvalit. Mně to ale nevadí, ať si každý dělá, co chce.

 

 

Čím vás vlastně tenkrát zlákal právě Krysař jako látka pro muzikál?

 

 

Zajímalo mě, co se může stát, když je jednomu člověku propůjčena tak obrovská síla, tak obrovská moc, jakou má Krysař díky své flétně. Je to velké téma: jak přemýšlí člověk, který rozhoduje o miliónech osudů, co ho přitom ovlivňuje… Kdysi jsem četl knížku, viděl jsem Krysaře i na divadle a vždycky mě fascinovala velká vnitřní mystika, kterou tahle figura má. Nikdo neví, odkud přichází a kam míří. Jeho tajemství mě natolik provokovalo, že jsem dostal chuť zabývat se jím dál a pokusit se Krysařův příběh vyprávět po svém, jinak.

 

 

Muzikál je ovšem také uměleckým žánrem, který má svá jasná, pevná pravidla. Byl jsi si jich vědom a řídil se jimi při psaní Krysaře?

 

 

Přiznám se, že vůbec ne. Většinou píšu tak, jak se to líbí mně, a pak jsem zvědavý, co na to řeknou lidi. Nesedám si za piáno s tím, že budu psát takovým a takovým způsobem, nehlídám si, jestli mi náhodou nechybí něco, co budou diváci očekávat. Důležité je, abych byl spokojený já sám, jedině za takové podmínky přeci můžu přesvědčit i své posluchače a diváky.

 

 

Do Brna chystáš divadelní projekt Tajemství Zlatého draka, který je skutečně zahalený tajemstvím a který budí velká očekávání. Co o něm můžeš v tuto chvíli prozradit?

 

 

Co se týče hudby, obsáhne průřez mou sólovou tvorbou. O příběhu bych nerad cokoli prozrazoval. Ať se diváci nechají překvapit :-).


autor: sms.cz

Přehled souvisejících článků:
Rozhovor: Xindl X (02.11.2010 11:49)
Rozhovor: Jiří Macháček (30.04.2009 13:31)
Rozhovor: Jiří Mádl (30.04.2009 13:25)
Rozhovor: Filip Renč (30.04.2009 13:06)
Rozhovor: Lucie Vondráčková (30.04.2009 11:23)
Rozhovor: Patrik Hezucký (30.04.2009 11:15)
Rozhovor: Aneta Langerová (30.04.2009 10:46)
Rozhovor: Ewa Farna (30.04.2009 10:35)
Havel pokřtil knihu rozhovorů Hvížďaly se Schwarzenbergem (19.11.2008 19:08)


Další zprávy

Rozhovor: Jiří Macháček
Rozhovor: Jiří Mádl
Rozhovor: Filip Renč
Rozhovor: Lucie Vondráčková
Rozhovor: Patrik Hezucký
Rozhovor: Aneta Langerová
Rozhovor: Ewa Farna

Nejčtenější

Přidat k oblíbeným, Zaslat na email


logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo tri65dni
logo tvp
hledat na Google v Česku Google v Česku
hledat na Google v Česku
  Přihlášení
  Registrace


  Vzhledy:
  Vlastni
  Neděle 28. 2. 2021 Svátek má Lumír
  Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz