^^  Další >

[Informace] [Komentáře] [Fotky]
Rozhovor: Xindl X
02.11.10 11:49

Spousta středoškoláků se bude brzy rozhodovat, co dál. Proč jste se rozhodl zrovna pro studium FAMU?

 

Protože mě nikam jinam nevzali (smích). Ne, to není pravda, vzali mě na češtinu, ale tam mě to nebavilo, protože to nebylo o tom, aby člověk něco vytvářel, něco psal. Pořád mi jenom říkali, jak něco v devatenáctém století bylo super a už to nikdo nepřekoná… Mi to zase tak super nepřišlo a na literaturu jsem měl trochu jiný názor. Raději jsem chtěl něco vytvářet, psát prózu a říkal jsem si, že FAMU je místo, kde budou podněcovat k něčemu tvůrčímu. A i když jsem po bakalářkách ze školy odešel, myslím, že mi to dalo dost. I kvůli všem těm lidem, které jsem tam potkal.

 

 

Jaký jste byl středoškolák? Flákač, nebo šprt? Do které skupiny jste se řadil?

 

Já myslím, že jsem nikdy nebyl nějak výrazně vybočující, vždycky jsem byl spíše introvertnější člověk… No, i když zas tak ne. Organizoval jsem školní kapely a dělal koncerty v tělocvičně… Taky jsme si založili vlastní náboženskou sektu. Ale jinak jsem byl úplně normální středoškolák jako každý jiný.

 

 

Pracoval jste v reklamní agentuře, psal scénář k seriálu Comeback, filmu Restart… Proč jste se rozhodl pro kariéru písničkáře?

 

Muzika byla vždycky můj koníček a nikdy to nebylo o rozhodnutí: „Tak, a teď všeho nechám a budu se živit muzikou.“ Přišlo to tak nějak samo. Kdybych to chtěl dělat cíleně, asi bych víc tlačil na pilu a písničky by tak nezabraly, kdyby byly vycucané z prstu a ne spontánně napsané. Teď, když mě živí hudba, musím hledat jiné pracovní úkoly, abych tvrdě makal a písničky dělal jako tu odpočinkovou činnost.

 

 

Co psaní? Letos vám vyšla knížka Bruno v hlavě, chystáte něco dalšího?

 

S psaním jsem začal asi před čtyřmi až pěti lety, po dokončení Restartu. Teď na to není úplně čas, ale mám ještě napsanou sbírku povídek, která by byla sice trochu útlejší, ale třeba ji ještě někdy vydám. Nebo mi to třeba nepůjde s muzikou a budu psát něco dalšího. V současné době dělám písničky na divadelní texty pro představení Cyrano v Divadle na Vinohradech, píšu také svůj filmový muzikál…

 

 

Máte nějakého favorita mezi vlastními písničkami?

 

Hodně mám rád písničku Chemie, kterou jsme vybrali jako singl trochu natruc. Přijde mi, že to není vlastně jako by singlovitá písnička, ale já ji mám rád a stojím si za ní. I když samozřejmě riskuju, že se nechytí, protože je to pomalá depresivní věc. Z nové desky mám hodně rád píseň Poslední večeře, která je taky poměrně dost netypická, takový šanson.

 

 

Píseň Poslední večeře, symbol ryby, který jste několikrát použil v souvislosti s minulou deskou… Jste věřící, že se tak inspirujete křesťanstvím?

 

Jsem spíš doufající než věřící. Pokouším se v sobě víru hledat, a zatím mi to asi až tak úplně nejde, ale nevzdávám to. Obecně si myslím, že člověk by měl v něco věřit, a pokud nevěří, měl by v sobě víru hledat. Tak, jako se o to pokouším já.

 

 

Stahujete hudbu?

 

Ne. Jsem v tom zásadový, když nechci, aby lidé stahovali moje věci, tak já sám taky nestahuju. Ale zas tak moc mi to nevadí, pokud lidé, kteří si to stáhnou, potom přijdou na koncert.

 

 

Podpořil jste iniciativu Vyměňte politiky…

 

I když je člověk politik, tak to neznamená, že je imunní vůči špíně a že je automaticky považovaný za svatého a za toho, kdo si může dělat, co chce. Já si myslím, že tahle iniciativa se snaží o větší mravnost politiků a dokázat jim, že se obejdeme i bez nich.

 

 

Nedávno proběhly volby do Senátu ČR. Statistiky tvrdí, že asi podle poloviny Čechů je senát zbytečný, co si o tom myslíte vy?

 

Já si myslím, že je dobré, aby bylo více orgánů, které o něčem rozhodují, než jenom jeden. Podle mě to není zbytečná instituce. I když řada politiků, kteří tam jsou, jsou zbyteční. Ale to už jsou názory na jednotlivé lidi. Bude fajn, až se politika bude dělat pro politiku, ne pro teplá místečka.

 

 

Co říkáte na facebook? Jste tam poměrně aktivní…

 

Moc nerozumím tomu, proč lidé na facebook chodí. Já jako uživatel jsem poměrně pasivní. Coby kapela jsem tam dost aktivní, protože to cítím jako super nástroj reklamy. Ale jinak to pro mě nemá úplně to kouzlo, kvůli kterému se potřebuju zapojovat. Zároveň je to určitě fenomén. Vůbec sociální sítě jsou super věc pro muziku, protože spousta kapel se v začátcích teď může prosadit i bez podpory velkých labelů, sama si dávat svoje věci na internet mezi uživatele těchto sociálních sítí a vypouštět svoje „děťátka“ ven. Jsem si jistý, že tahle horečka přejde, ale přijde nějaká jiná sociální síť, která to zase převezme. V Americe je facebook na ústupu, přichází twitter, předtím byl takhle populární youtube, myspace… Uvidíme, co přijde potom, ale asi tady vždycky něco bude. Třeba to bude i něco, co nahradí internet, ještě nevím, co to bude. Asi až funkční telepatie.

 autor: sms.cz


Další zprávy

Rozhovor: Jiří Macháček
Rozhovor: Jiří Mádl
Rozhovor: Filip Renč
Rozhovor: Lucie Vondráčková
Rozhovor: Patrik Hezucký
Rozhovor: Daniel Landa
Rozhovor: Aneta Langerová

Nejčtenější

Přidat k oblíbeným, Zaslat na email


logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo tri65dni
logo tvp
hledat na Google v Česku Google v Česku
hledat na Google v Česku
  Přihlášení
  Registrace


  Vzhledy:
  Vlastni
  Pondělí 1. 3. 2021 Svátek má Bedřich
  Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz