< Předchozí  ^^  Další >
Sestavit robota byla pro studenty z Liberce hračka
05.12.08 13:27

 

Liberec 5. prosince (ČTK) - Kdyby tanečník uměl to co roboti, které dnes představili středoškoláci v soutěži Technické univerzity v Liberci Kyber robot 2008, snadno by se tím uživil. Dokázali se kreativně pohybovat podle hudby, rozpoznávat barvy, vyhýbat se překážkám, ale hlavně přesně poslechnout a vykonat zadaný úkol. Cílem soutěže bylo prověřit schopnosti a nápaditost studentů a také u nich vzbudit zájem o technické školství, řekl ČTK Josef Janeček z fakulty mechatroniky, informatiky a mezioborových studií.

 

"Hodnotíme hlavně kreativitu, nápady a také techniku programování," dodal. Středoškoláci měli za úkol sestavit malý výukový robot, který dokázal během pěti minut předvést na devíti metech čtverečních, co umí. Porota hodnotila podobně jako u tanců choreografii a využití všech funkcí. Sestavení roboti by místo tance mohli stejně dobře sloužit jako průmyslové automaty.

 

Soutěžilo se ve dvou kategoriích. Do první, takzvaných bioloidů, robotů sestavených ze speciální stavebnice, se přihlásilo sedm tříčlenných týmů. Na stavbu vlastního robota si troufly jen dvě skupiny. "Využili jsme Lego, programovatelnou jednotku, tři motory a čtyři čidla," řekl ČTK pedagog pardubické střední odborné školy Aleš Kubelka. Robot, který jeho studenti představili, reagoval na barvy, zvuky a uměl také odhadnout vzdálenost, vyhýbat se překážkám nebo zaparkovat. Ovládal se přes mobilní telefon a v praxi by z něj byl dobrý průzkumník. Sestavit ho a vyladit program trvalo středoškolákům asi měsíc. Podobné využití měl i robot studenta čtvrtého ročníku ze Sezimova Ústí Jakuba Hůlky dálkově ovládaný přes počítač, který vypadal jako obrněný vůz.

 

Už loňský první ročník probudil u škol o soutěž velký zájem a k uspořádání druhého univerzitu v podstatě samy vyprovokovaly. Vloni se soutěže zúčastnily asi tři desítky soutěžících ze základních a středních škol a na jejich prezentaci se sešla početná sbírka robotů, od hraček až po automaty pro průmysl.Další zprávy

Evropské zahájení Mezinárodního roku astronomie bude v Praze
Studenti v Cambridgi vyslali do vesmíru plyšové medvědy
NASA odložil vypuštění nové sondy na Mars
Vědci zachytili odraz superhvězdy, kterou pozoroval Tycho Brahe
Řípa: Výroba elektřiny termojadernou fúzí je po 50 letech reálná
Noční nebe nabízí Venuši, Jupiter, Saturna, ISS a Geminidy
Ve středu přeletí Mezinárodní vesmírná stanice nad Prahou

Nejčtenější

Přidat k oblíbeným, Zaslat na email


logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo tri65dni
logo tvp
hledat na Google v Česku Google v Česku
hledat na Google v Česku
  Přihlášení
  Registrace


  Vzhledy:
  Vlastni
  Pátek 1. 12. 2023 Svátek má Iva
  Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz