< Předchozí  ^^  Další >
Psi vnímají nespravedlnost a žárlí, zjistili vědci
09.12.08 07:45

 

Chicago (USA) 9. prosince (ČTK) - Psi dokážou cítit jednoduchou formu žárlivosti a urazit se v reakci na nespravedlivé zacházení. Ve své studii zveřejněné v odborném časopise Proceedings of the National Academy of Sciences, to uvádí tým vědců.

 

Ale zatímco psi mohou odmítnout podat pac, pokud vidí, že jiný pes za potřesení tlapkou dostal odměnu a oni ne, zdá se, že jim nevadí, pokud jiný pes dostane lepší odměnu než oni. A na rozdíl od opic, u nichž vědci prokázali, že mohou odmítnout méně chutné jídlo, které dostanou jako odměnu, psi se pamlsku nezřeknou nikdy.

 

Vědci věří, že citlivost vůči nespravedlivému chování je klíčovým prvkem ve vývoji společenské součinnosti a až donedávna se předpokládalo, že tohoto typu chování jsou schopni jen lidé.

 

Ovšem studie s opicemi a šimpanzi zjistily, že také primáti dokážou cítit závist a odmítají si vzít odměnu v podobě jídla, pokud vidí, že jiná opice či šimpanz dostal za stejný úkol něco lepšího.

 

Rakouští vědci se ve studii snažili prokázat, že podobného chování jsou schopni i psi, protože ti prokazují vysokou citlivost vůči lidskému jednání. Uskutečnili proto experiment, při němž sledovali, jak 29 psů zareagovalo na žádost podat pac - když pes seděl sám nebo v blízkosti jiného psa.

 

Pokud psi viděli, že jejich partner dostal pamlsek za to, že podal pac, a oni vyšli naprázdno, brzy odmítli povel plnit a někdy dokonce od experimentátora odvrátili hlavu. Ovšem nezdálo se, že by jim vadilo, když jeden ze psů dostal jako odměnu chléb, zatímco druhý klobásku.Další zprávy

Odkládání práce
Rok 2008 se prodlouží o vteřinu, bude nejdelší za 16 let
Na výzkum a vývoj půjde do Česka z EU 53 miliard korun
Kopřivnická Tatra bude vyvíjet alternativní pohony
Evropské zahájení Mezinárodního roku astronomie bude v Praze
Sestavit robota byla pro studenty z Liberce hračka
Studenti v Cambridgi vyslali do vesmíru plyšové medvědy

Nejčtenější

Přidat k oblíbeným, Zaslat na email


logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo tri65dni
logo tvp
hledat na Google v Česku Google v Česku
hledat na Google v Česku
  Přihlášení
  Registrace


  Vzhledy:
  Vlastni
  Pátek 1. 12. 2023 Svátek má Iva
  Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz