^^  Další >
Odkládání práce "na zítra" vysvětlí rovnice, tvrdí vědci
09.12.08 07:57

 

Calgary (Kanada) 9. prosince (ČTK) - Kanadští vědci sestavili matematickou rovnici, která údajně zdůvodňuje, proč lidé odkládají úkoly na "jindy", místo aby je dokončili ihned. Předchozí vysvětlení, podle nichž jsou chroničtí liknavci buď perfekcionisté, nebo obyčejní lenoši, jsou podle závěrů nové studie chybné. Vše prý má na svědomí spontánnost těchto osob, napsal britský deník The Daily Telegraph.

 

Otázka, proč lidé odkládají na zítra to, co by mohli učinit již dnes, zaměstnávala profesora Pierse Steela více než deset let. Příčinou nepříjemného zlozvyku je prý lidská vznětlivost a spontaneita, píše psycholog ve své nové knize. Věčně liknaví lidé tvoří údajně až 20 procent populace. Jsou prý více impulzivní a nestálejší než zbylá část obyvatelstva a méně pozorní k detailům a závazkům.

 

Výsledkem Steelova vědeckého zkoumání 250 vysokoškolských studentů je pak rovnice vysvětlující příčiny odkládání řešení problémů na jindy. Tato matematická formule zní U=ExV/IxD. Přičemž U znamená užitek, nebo také touhu dokončit daný úkol. Ten se rovná E, neboli očekávání úspěchu, a V je pak hodnota dokončení úkolu. To vše se dělí I, bezprostředností úkolu, a D, sklonem jednotlivců k odložení práce.

 

Lidé mají podle Steela tendenci odsunovat věci, jejichž přínos se dostaví později, na úkor aktivit, které nabízí okamžitý zisk. Až dosud prý psychologové dávali liknavost do souvislosti s puntičkáři, kteří se úkolům raději vyhnou, než aby ohrozili vysokou kvalitu své práce.

 

"Odsouvači práce" nejsou líní do té míry, že je úkol nezajímá. Většina ledabylců je přesvědčená, že úkol dokončí a mají o to také zájem. Lenoši si na rozdíl od nich však nedělají starosti s tím, zda práci mohou dokončit, protože to prostě udělat nechtějí, tvrdí Steel.

 

Mezi známé odkládače práce "na zítra" patřili například spisovatelé Marcel Proust a Douglas Adams, autor Stopařova průvodce po Galaxii.Další zprávy

Psi vnímají nespravedlnost a žárlí, zjistili vědci
Rok 2008 se prodlouží o vteřinu, bude nejdelší za 16 let
Na výzkum a vývoj půjde do Česka z EU 53 miliard korun
Kopřivnická Tatra bude vyvíjet alternativní pohony
Evropské zahájení Mezinárodního roku astronomie bude v Praze
Sestavit robota byla pro studenty z Liberce hračka
Studenti v Cambridgi vyslali do vesmíru plyšové medvědy

Nejčtenější

Přidat k oblíbeným, Zaslat na email


logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo tri65dni
logo tvp
hledat na Google v Česku Google v Česku
hledat na Google v Česku
  Přihlášení
  Registrace


  Vzhledy:
  Vlastni
  Neděle 21. 4. 2024 Svátek má Alexandra
  Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz